Kokonaiskilpailun voiton lisäksi Asunmaa voitti SM2-luokan ja nousee samalla luokan pistetilanteen johtoon. SM2-luokka oli muutenkin pohjanmaalaisten komennossa, sillä Laihian Joni Nikko vei luokan toisen sijan ja parkanolainen Kristian Kiviniemi oli luokan kolmas. Nikon ero Asunmaahan oli lopulta 8,7 sekuntia ja Kiviniemen 17,9 sekuntia. Asunmaa oli syystäkin tyytyväinen suoritukseensa.
– Haastava keli oli koko rallin ajan, mutta ilman suurempia virheitä päästiin onneksi läpi. Toki tilanteitakin tuli muutamaankin kertaan, mutta kaiken kaikkiaan oikein onnistunut viikonloppu meiltä.
SM1-luokassa nähtiin valtikan vaihto, sillä Teemu Suninen tuli, näki ja voitti luokan 8,4 sekunnin erolla toiseksi tulleeseen Jarkko Nikaraan. Luokassa sekä Rovaniemen Arctic Lapland Rallin että Mikkelin SM Vaakuna-rallin voittanut Juha Salo jätettiin tällä kertaa kolmannelle sijalle luokassaan. Salon ero Suniseen oli lopulta tasan 11 sekuntia.
– Tyytyväinen täytyy olla siihen, että kehitystä nelivetoisen ralliauton ratissa on taas tapahtunut. Kilometrejä ja kokemusta kerätään edelleen ja esimerkiksi nuottien kanssa ollaan päästy hyvin eteenpäin.
SM3-luokaan osalta kilpailun maalissa nähtiin erittäin tyytyväinen Joonas Tokee, joka yhdessä kartanlukijansa Jani Salon kanssa voitti uransa ensimmäisen SM-kilpailunsa. Voitto tuli lopulta selvästi, sillä toiseksi luokassa tullut Taisko Lario jäi Tokeesta 34,6 sekuntia ja kolmanneksi ajanut Ville-Markus Marttinen 48,4 sekuntia.
Luokan voittanut Tokee oli yhtä hymyä kilpailun jälkeen.
– Kyllähän tämä uran ensimmäinen SM-kilpailun voitto on todella iso asia ja tätä on haettu jo jonkin aikaa. Tyytyväinen täytyy olla suoritukseen, mutta ei tätä sen suuremmin jäädä ihmettelemään, sillä seuraavalla viikolla lähden Italiaan harjoittelemaan asfaltilla ajamista ja hakemaan kehitystä sillä puolella.
SM4-luokassa jämsäläinen Joonas Lindroos näytti kaapin paikan Mikkelin tapaan muille kilpailijoille ja voitti luokan 19,3 sekunnin erolla toiseksi tulleeseen Ville Hautamäkeen. Kolmanneksi luokassa ajoi Marko Mänty, jonka ero lopulta voittaneeseen Lindroosiin oli 33,1 sekuntia.
Kauden toinen voitto oli Lindroosille tärkeä SM-mitalitaistoa ajatellen.
– Tämä oli meiltä hyvä ralli ja ehdottomasti taistellaan SM-kullasta tällä kaudella. Täytyy olla tyytyväinen, että saatiin nyt täältä ja Mikkelistä voitot, vaikka Rovaniemi jäikin väliin. Eilenhän tämä taisi aikalailla ratketa ja hyvin saatiin tänään pidettyä ero takana tuleviin.
Rallin SM-sarja jatkuu kauden neljännellä osakilpailulla Joensuussa 13. kesäkuuta.