– Suoralla tiellä menivät oikeasta etupyörästä kaikki pultit poikki. Yritin vielä jatkaa sata metriä, mutta sitten tajusin, että peli on menetetty, kun irronnut pyörä rullasi meidän ohitsemme. Ilmeisesti pultit menivät vanhuuttaan, sillä ei meillä ollut koko päivänä ollut mitään tilannetta edes, Nordgren manaili.
Irronnut pyörä ja keskeytys olivat viimeinen naula muutenkin jo takkuisesti sujuneelle päivällä, sillä tekniikkamurheiden takia yleiskilpailun voitolle pystyttiin sanomaan näkemiin jo ensimmäisen erikoiskokeen jälkeen.
– Ykkösellä ja kakkosella olivat pahimmat käyntiongelmat moottorissa, eikä vika poistunut koko päivänä. Joillakin pätkillä kone toimi ihan hyvin, joten ilmeisesti joku anturivika oli kyseessä.
Vaikka keskeytyshetkellä johtomarginaali RSJM3-luokassa olikin yli minuutin, Nordgren sanoo, ettei ajohanskoihin syljetty tekniikkaongelmien takia tavallista enemmän.
– Aamupäivän takia ei pystytty taistelemaan yleiskisan voitosta, eikä se pisteiden kannalta niin oleellinen oleellista ollutkaan. Koko päivä ajeltiin aika rauhassa, eikä ollut mikään hirmuhyökkäys päällä missään vaiheessa. Viimeisellekin pätkälle asennoiduttiin, että maaliin ajetaan, mutta sitten lähti pyörä eri suuntaan kuin auto.
Keskeytys ei kuitenkaan merkannut maailmanloppua mestaruustaiston osalta, sillä sarjan loppupisteissä huomioidaan neljä kisaa viidestä.
– Nyt on tosiaan sekin kortti käytetty, joten täytyy toivoa, ettei kahdessa viimeisessä SM-kisassa tule suurempia ongelmia, Nordgren pohtii.
Nilfisk-rallin kahdeksan erikoiskoetta olivat varsin nopeita ja kaksi pätkää ajettiin kahteen kertaan. Nordgren sanoo, ettei toinen ajokerta välttämättä tuonut niin suurta etua kuin maallikko voisi helposti kuvitella.
– Todella hieno reitti ja pidin tiestöstä. Lisäksi oli positiivinen juttu, että kaikki tiet pysyivät hyvässä kunnossa.
– Ajamisen kannalta oli haasteellista toisella ajokerralla, kun luuli muistavansa jonkin paikan. Pari kertaa oli vähän tilanteita, kun muistin, että johonkin paikkaan voi vetää kovempaa tai että jostain nypyltä olisi tiukempi mutka, vaikka tie jatkuikin suoraan, Nordgren sanoo.
Vaikka kisakalenteri näyttää kesän osalta hiljaiselta; seuraava kisa on elokuun alun junnu-SM Vuokatissa, ei Nordgren ole pitämässä kesälomaa.
– Koko ensi viikko menee treenatessa, eli heti sunnuntaina lähden Keuruulle, jossa ohjelmassa nuotittamista ja vähän urheiluakin. Sieltä matka jatkuu loppuviikoksi Joensuuhun, jossa tehdään nuottia SM-Itärallista. Lisäksi on asiakastilaisuuksia ja lisää treeniä, joten taukoa ei pidetä, vaikkei kisoja olekaan, Nordgren kertoo.