Kilpailun lähtö
Kilpailu alkaa virallisesti Mynämäen lukion pihalta klo 11.01. Ennen tätä lähtee kuitenkin reitille ratamestari klo 9:57 ja tämän perään ajaa reitin läpi useita järjestely- ja tarkastustehtävissä toimivia autoja. Nämä autot ovat varustettu rallin virallisilla tunnuksilla ja noudattavat ennakkoon laadittua aikataulua. Ratamestarista alkaen etuautot ajavat pikataipaleilla kun tiet ovat jo suljetut, joten teiden tulee olla kulkijoista vapaa. Häiriöt saattavat johtaa erikoiskokeen peruuntumiseen, jos jonkun kilpailijan ajo menee täysin pilalle tiellä olleen esteen takia.
Rantarallissa ratkaistaan Rallin Suomen Juniorimestaruus, sillä tämä on sarjan viimeinen ja ratkaiseva osakilpailu. Kisassa ratkeaa myös Nuorten cup, Naisten cup sekä Rally Trophy mestaruus.
Kilpailijat
Nuorten Suomen Juniorimestaruus ei ole ratkennut ennen Rantarallia. Jere Paananen numerolla 29 ja Tapio Nirvi numerolla (16) ovat lähimpänä mestaruutta, mutta Henri Laitinen (nro 30), Juuso Nordgren (nro 44), Jyrki Hämäläinen (nro 73), Aleksi Korhonen (nro 45) ovat niin lähellä pisteissä että kaikki on vielä mahdollista. Loppupisteisiinhän huomioidaan neljän kisan pisteet viidestä.
Rantarallissa mukana Kuplapajasarja ja sen voitosta taistelevat Mika Hannu (nro 81), Erkki Eerola (nro 79) ja Kimmo Raitanen (nro 77). Kuplalla ajaa myös Nasun omat kuskit Jukka Laine (nro 78) kartturinaan Seppo Penkkala. Subarulla ajavat Nasun Kalle ja Satu Hurme lähtöluettelon viimeisellä numerolla. Mukana myös yllätysnimet Nina Suvanto vierellään Susanna Haurunen. Ainakin vanhan kansan hyvin tuntema Antero ”Antsa” Lainekin on saatu mukaan. Muista lähiseudun kuskeista Raittisen Matin ajosuoritusta on aina ilo katsella.
Ratamestarien vinkit
Ratamestareiden mukaan reitillä on vanhaa ja uutta. Rantarallin perinteinen pikataival ajetaan taas tänä vuonna. Kuvauksia ratamestareilta; vuosiin ei ole ajettu tällä tiellä tähän suuntaan. Huikean hienoa polkua ensimmäinen tie, väärää on joka suuntaan sekä sivu että korkeussuunnassa. Tieltä vaihdon jälkeen potkitaan oikea poljin syyläriin saakka, huikeita ”latinakaisia” kunhan kantti kestää. Pikku vierailu asfalttitiellä, jonka jälkeen taas soraa. Viimeiselläkin pätkällä vielä voi lipsahtaa, jotta kisa on pilalla.
Rallipaketti sisältää rallilehden osanottajaluetteloineen, rallitarran ja tietenkin sen kartan, josta katsoja löytää helposti ajettavat pikataipaleet. Kartasta huomaa, että myös mistä pätkien väliin pääsee hyville katsomispaikoille. Rallipaketteja myyvät 10.10.15 klo 9 alkaen Nesteliikenneasemat Nousiainen ja Raisio Vesilaitoksentie, grillikahviot Lemun Portti, Jussin Grilli sekä Vinkkilän Grillikahvio sekä Laitilan Shell. Varaa käteistä paketin ostoon.
Katselupaikkaa valitessa kannattaa muistaa, että viljapelloille ja piha-alueille ei saa mennä ilman omistajan lupaa. Näin emme aiheuta paikallisille asukkaille häiriötä ja mahdollistamme näiden kilpailujen järjestämisen myös tulevaisuudessa. Muistetaan myös ettemme roskaa ympäristöä, emmekä toiminnallamme vaaranna kilpailun kulkua ja turvallisuutta.
Kilpailun maali
Kilpailija numero 1 klo 17.05. Maali on Mynämäen lukion pihalla, jossa on myös rallin kilpailukeskus. Kilpailukeskuksessa on erinomainen buffetti, josta saa ruokaa, kahvia ja virvokkeita.
Tervetuloa kilpailemaan, katsomaan sekä viettämään kanssamme vauhdikasta rallipäivää.
Lisätietoja www.nasu.fi
www.facebook.com/rantaralli