Giuliano Calzorali ja hänen kartanlukijansa Silvio Stefanelli ajoivat juhlarallin voittoon.

San Marinosta kotoisin oleva Giuliano Calzorali ja hänen kartanlukijansa Silvio Stefanelli voittivat Lahti Historic Rallyn 2016. Juhlarallin voitosta käytiin kova taistelu ja se ratkesi poikkeuksellisesti siirtymäosuudella maaliin, kun Jari Kankaanmäen auto hyytyi matkalla.

– Tämän rallin moraalinen voittaja on kuitenkin Jari Kankaanmäki, On todella harmillista, että voitto ratkeaa tällä tavalla, Calzorali totesi palkintojenjaossa.

Hän oli neljäs viime vuonna ja miehen tavoitteena oli nousta juhlakilpailussa podiumille.

– Ensimmäisen päivän jälkeen ajattelin, että se on mahdollista.

Lauantain kahdella ensimmäisellä erikoiskokeella väärä rengasvalinta sotki hieman miehen kuvioita.

– Yöllä sade ole kastellut hiekan ja se oli hieman erilaista kuin nuotituksessa. Onneksi seuraavilla erikoiskokeilla sain palautettua ajotuntuman.

Team Bassanoa edustava Calzorali ajatteli, että suomalaisia on mahdoton voittaa soralla.

– Olen aina viihtynyt Lahti Historic Rallyssa. Voitto oli minulle unelmien täyttymys.

Erikoiskokeille kiitosta

– Erikoiskokeet olivat vauhdikkaita ja olosuhteet olivat kaikille tasapuolisia. Kova vauhti ja hypyt kuuluvat myös tähän luokkaan, Calzorali kertoo.

Mies kertoo saaneensa Jari-Matti Latvalalta oikeat pultit autonsa taka-akseliin eilen illalla.

– Olen pahoillani, että Jari-Matti ei päässyt enää aamulla jatkamaan.

Jari-Matti Latvalan autoon tuli teknisiä ongelmia perjantain viimeisellä erikoiskokeella.

– Olin vielä aamulla luottavainen, että voin jatkaa, mutta se ei ollut mahdollista. Se harmittaa todella paljon.

Jyväskylän urheiluautoilijoiden Ville Silvasti ja Jonne Halttunen ajoivat toiseksi.

– Erikoiskokeet olivat vaativia, mutta mukavia ajaa, Silvasti totesi.

Lahti Historic Rallya järjestävän Poppoo Teamin Janne Levänen ja kartanlukija Jukka Vihtalahti olivat kolmansia.

– Hollolan pojat tavoittelivat viimevuotista parempaa sijoitusta eli kymmenen parhaimman joukkoon olisi ollut kivat päästä, Levänen sanoo.

Perjantain viimeisillä erikoiskokeilla Levänen ja Vihtalahti huomasivat, että palkintopallille olisi mahdollista päästä.

– Auto toimi moitteettomasti ja se oli tärkeintä. Palkintosija kotirallissa on hieno saavutus.

Myös Poppoo Teamin va. puheenjohtaja Ralf Pettersson myhäili tyytyväisenä maalialueella.

– Kilpailijoilta olemme saaneet vain positiivista palautetta. siihen meidän täytyy olla tyytyväinen

Tarkemmat tulokset on katsottavissa osoitteessa www.ajaksi.com.

Teksti Petri Görman
Kuva Pinja Görman

Osasto