Nyt lauantaina 11.2. ajettavassa Seurahuone-rallissa on neljä erikoiskoetta, joiden yhteispituus on noin 63 kilometriä. Reittijohtaja Arto Ylhävaara kertoo, että reitti on vauhdikas ja tarjoaa itäsuomalaiselle tiestölle tyypilliseen tapaan maukkaita ylityksiä.
BMW Xtreme Rally -sarjaan ilmoittautuneista 14 kuljettajaparista 12 on mukana sarjan toisessa startissa. BMW-luokan kilpailijat ajavat numeroilla 65–76 ja lähtevät matkaan suunnilleen sarjan avanneen Rengon JM-Putki -rallin käännetyssä paremmuusjärjestyksessä. Numerolla 65 ajaa Juha Näsi.
Yleiskilpailun voittoon sarja-avauksessa ajoi Veli-Matti Havelin (nyt numero 76). A-juniorit voittanut uusi sarjapromoottori Juha Metsä-Mattila (nro 74) oli yleiskilpailussa Sami Laurilan (nro 75) jälkeen kolmas. B-juniorit voittanut Joni Keskinen (nro 71) sijoittui Rengossa yleiskilpailussa kuudenneksi.
Rengon ja Savonlinnan osakilpailujen jälkeen BMW Xtreme Rally -sarjassa ajetaan talvella vielä Porvoon Hankiralli 4.3. Kuudesta osakilpailusta muodostuvan BMW-rallisarjan kesäkilpailut ajetaan Salossa 13.5., Seinäjoella 2.–3.9. ja Naantalissa 7.10.