Hankaluudet kuitenkin jatkuivat kesäkauden avauksessa Riihimäellä kytkimen hajottua toisella erikoiskokeella.
Treenikilometrit SM OK-Auto rallia varten jäivät ainoastaan Kouvolassa perjantaina ajettuun shakedowniin, jossa auto toimi moitteetta. Kuitenkin heti lauantain ensimmäisellä erikoiskokeella kytkin alkoi luistaa ja matkanteko päättyi lopulta toisen erikoiskokeen maalin jälkeen.
– Puoli pätkää auto pelasi ja sitten tiesin, että leikki tulee jäämään kesken, kertoi Koski-Lammi keskeytysilmoituksen jätettyään.
Katseet ja budjetin kerääminen ovat jo kuitenkin suunnattu kohti vuoden päätavoitetta, joka on Jyväskylän Neste-rallin yhteydessä ajettava Vetomies 2017 -kilpailu.
-Ennen Vetomiestä auto on tarkoitus käydä huolella läpi ja saada kunnolla treenikilometrejä alle, suunnittelee Koski-Lammi.
Teksti: Koski-Lammi Motorsport tiedotus