Sen jälkeen vauhti oli koko ajan kohdallaan ja erittäin tasainen kamppailu jatkui sarjajohtaja Lauri Joonan kanssa.

– Ajaminen on hyvällä tasolla ja nuotti toimii. Tosi kiva taistella kärkipaikasta, jutteli Röyhkiö huoltotauolla.

Tauon jälkeen ohjelmassa oli vielä kolme erikoiskoetta. Niistä kahdelle ensimmäiselle Röyhkiön autokunta kirjasi niukat pohja-ajat.

Ennen viimeistä pätkää hallussa oli 1,4 sekunnin johtoasema.

– Tehtiin Villen kanssa virheetöntä työtä vikalle pätkälle asti, mutta siellä kisa päättyi ulosajoon, Röyhkiö kertasi pettyneenä.

– Hain ajolinjaa vähän liian ulkoa kaksiosaiseen vasempaan.

Ensimmäisessä perä lähti irti ja auto spinnaamaan. Siitä sitten keula osui sisäpenkkaan ja mentiin kevyesti katon kautta ympäri.

– Ei voi mitään, tämä kuuluu lajin luonteeseen. Vauhti oli todella hyvää, mutta nyt kaaduttiin saappaat jalassa. Onnittelut merkkikaveri Joonalle voitosta ja SM-tittelistä, Röyhkiö huikkasi lopuksi.

Jarno Saari

Osasto