Rallicrossin EM-sarjaa johtaneen Jussi Pinomäen kilpailu Ranskassa päättyi keskeytykseen. Turkulainen kellotti ensimmäisen alkuerän nopeimman ajan, mutta sunnuntain warm upissa tapahtuneen moottoririkon vuoksi pisteet jäivät nollaan, ja Renault-kuski menetti ykköspaikan 1A-divisioonan mestaruustaistelussa.
– Alkuerässä tosiaan nopein, ja hyvä vauhti ja atakki päällä. Kampiakseli meni kuitenkin poikki lämmittelyssä ja kisa oli sitten osaltamme siinä. Aika pettynyt fiilis, Pinomäki raportoi Kerlabon radalta.
1A-divisioonan kisan voitti ranskalainen Olivier Bossard (Citroen), joka siirtyi samalla kahden osakilpailun jälkeen pistejohtoon.
1-divisioonan kuittasi niinikään isäntämaan Jean-Luc Pailler (Peugeot). Kausi jatkuu kolmen viikon kuluttua Unkarissa.
– Onneksi ei tullut mitään täystuhoa. Vauhtia riittää kahden ensimmäisen kisan perusteella, joten nyt vaan vehkeet kuntoon ja uuteen nousuun, Pinomäki korosti.
Keskestys oli harmillinen myös sikäli, että samalla katkesi Pinomäen jo viime syksystä alkanut kolmen kilpailun voittoputki.
Teksti: Miiro Koivula