Yksi odotetuimpia SRC-sarjan kuljettajia on Porista tuleva Matti Alamäki. Allaan hänellä on +500 hevosvoimainen upouusi Honda Civic Type R.
Matti ja tiimi pääsivät vihdoin vetäisemään Hondalla odotetut ensimmäiset kierrokset viikko sitten torstaina Kauhajoella Sotkan radalla.
Matti Alamäen kalustona on Pakkala Motorsportin itse kehittämät Honda Civic Type R – auto.
– Sitä hetkeä on odotettu ja painettu työtä eläimen lailla eikä kyllä hirveästi petytty. Ollakseen miltei vain kasaan niputtu, lähes säätämätön auto, se meni todella siististi. Se kääntyy hyvin, alusta on hyvä, samoin jarrut. Koneessa on voimaa kiitettävästi vaikkakin se tulee hieman liikaa kierrosten ylärekisterissä.
– Tämä ja muutama muukin puute oli oikeastaan tiedossa etukäteen ja nyt saatiin niihin ajamalla varmuus. Ne ovat kaikki kuitenkin hoidettavissa ja muutettavissa, joten ei hätää. Olemme oikein tyytyväisiä, sanaili iloinen Matti Alamäki. – Ennen Kiteetä kyllä puuhaa vielä riittää, mutta sehän ei ole mikään uusi asia meidän joukkueelle. Mukava on kuitenkin lähteä SRC-sarjaan mukaan ja nyt kaikki meidän fanit palkitaan, kun he näkevät Hondan tositoimissa.
– Rallicross on kyllä kovassa vedossa lajina ja autourheilun ystävät kautta maan seuraavat tarkkaan meidän edesottamuksia. On tulossa fantastinen kesä etenkin, jos säät vielä suosisivat, Matti jatkoi. Ilman tekoja ei ole tarinoita Moni enempi ja vähempi legendana elävä rallicrosstarina on syntynyt tiukoissa, autenttisissa kilpailutilanteissa ja niissä kerrotuilla ajosuorituksilla on ratkaistu tärkeitä tapahtumia – aina Euroopan mestaruudesta alkaen.
– Martin Schanken kanssa väännöt ovat aina olleet tiukkoja. Uskomaton mies, jota vastaan auttoi vain yksi lääke: kaasu pohjaan! Koko ajan mentiin niin tapissa kuin vain mennä voi. Ja Martinkin, vaikka raju vetomies olikin, oli kerran maannut bussinsa sohvalla ja voivotellut, että kyllä hirvittää, kun tuon Matin kanssa pitää vetää niin pirusti. Tunne oli taatusti molemminpuolinen, vakuuttaa 5-kertainen Euroopan mestari Matti Alamäki.
– Nelivetoaikakauden ensimmäinen mestaruus tuli kotikutoisella 4-vetoisella Porsche 930 biturbolla ja kuinka ollakaan, vastassa jälleen Schanke Zakspeed Escortillaan. Martin meni edellä Hollannin Walkenswaardin A-finaalissa ja minä kannassa kakkosena. Ennen pääsuoraa on tosi pitkä oikealle kääntyvä ja ajattelin hiukan kokeilla.
– Lähdin kiertämään ihan kokeilu- ja härnäysmielessä ulkokautta ja yht`äkkiä näyttikin, että hei, tämä taitaa onnistua, mutta hyytyä ei nyt saa – pitää painaa! Martin huomasi aikeeni ja pääsuoralle tultiin ihan hulluna. Se, kuka voittaisi, olisi mestari. Osumia, poskivalssia ja kaikkea mahdollista, mutta niin tuli voitto ja myös mestaruus. Kokeilla pitää aina, sen tämäkin osoitti, Matti painottaa.
Lähde: Koti-Karjala