Viimeisessä ilmoittautumisryhmässä oli mukana myös nelikertaisen, hallitsevan rallisprintin Suomen mestarin Tomi Hallian lomake. Hallia ei ole aivan uusi kasvo ralleissakaan, sillä hän voitti vaimonsa Jaana Hallina kanssa nuorten suomen mestaruuden vuonna 1999.
– Oikeastaan kipinä ralliin syttyi uudelleen toissa syksynä viimeisessä kaksipäiväisessä SM-rallissa Hyvinkäällä. Toisena päivänä saimme auton pelaamaan kunnolla, ja itsekin yllätyimme miten hyvään vauhtiin pääsimme, kertoi Hallia.
Hallia lähtee nyt kisailemaan vakio-Bemarilla.
– Vakio-Bemari luokka tuntui edulliselta luokalta ja osakilpailut sopivat meille erinomaisesti. Mukava tietysti katsoa, miten pärjäämme muille vauhdissa, jutteli Hallia.
B-juniorit ovat lähteneet tänä vuonna innokkaasti mukaan ja heidän cupistaan on muodostumassa varsin mielenkiintoinen. Mukana on iso joukko juuri ajokortti-ikään ehtineitä lahjakkuuksia sekä jo hieman kauemmin autourheilun parissa viihtyneitä. Myös automerkkikirjo on vaikuttava. Löytyypä monen vuoden tauon jälkeen osanottajalistasta myös takavuosien yksi menestysauto Sunbeam Avenger 1600 GT.
– Ostettiin aikanaan vanha Sumpin raasku. Ensin oli tarkoitus tehdä jäälle hauskanpito auto. Sitten mopo karkasi kädestä. Käytettiin vähän mielikuvitusta, tehtiin autoon uusia teknisiä ratkaisuja. Osia on käytetty Belaruksesta WRC-Focukseen, se kertoo jo paljon. Nyt auto on valmis rallipeli, kertoi autolla cupiin lähtevä Jani Härmä.
Lisää uutisia löytyy F-Cupin nettisivuiltamme www.f-cup.fi
Teksti: Jorma Mikkola
www.f-cup.fi