– Pidetään jalat maassa vaan ja ollaan itsellemme rehellisiä. Kaksi seuraavaakin kisaa ovat meille vielä opettelua. Tarkoituksena on saada suoritusvarmuutta ja ajaa ehjät viisaat startit. Alkuperäinen tavoite oli, että kauden puolivälissä olemme valmiina taistelemaan voitoista. Tavoite on edelleen sama. Emme hötkyile, EM-sarjan yhteispisteissä jaetulla kolmannella sijalla oleva Pinomäki sanoo.
– Tottakai aina kun kilpaillaan, ajetaan tosissaan ja tavoitellaan palkintokorokepaikkaa. A-finaali on vähimmäistavoite ja realismia on puhua kolmen joukkoon sijoittumisesta, hän täsmentää.
Tulevana viikonloppuna rallicrossin EM-sirkus pyörii Tsekin Sosnovassa ja heti perään viikon kuluttua Itävallassa.
– Tsekin rata on todella nopea. Taitaa olla jopa ihan sarjan nopein, ja samantyyppinen ja nopea on Itävallankin rata. Moottoritehoja vaaditaan. Olemme yrittäneet mennä sillä puolella nyt hiukan eteenpäin. Rakensimme uutta moottoria vielä alkuviikosta Suomessa, ja varmasti jonkin verran on saatu voimaa lisää, Pinomäki kertoo.
Miiro Koivula