– Neljävuotiaat kaksospojat huolehtivat, että isin kunto on kohdillaan: juoksua harrastetaan koko vuosi, enemmän poikien perässä kuin edessä.
Kouvolan kuuman SRC-kisan tuoksinnassa Mikalta saatiin vastauksia konekiväärihaastattelussa.
– Viime vuonna olin Kiteellä ajamassa. Se on hieno rata ja vähän erilainen kuin muut, kun sen pääsuoran pää on soralla. Se on nopea paikka ja siinä saa mennä nelosella täys häkä päällä. Se on hienoa.
– On varmaan jännä kilpailutilanteessa nähdä, minkämoinen se on. Saako siihen päähän useampaa linjaa ja onko siinä ohitusmahdollisuuksia, jos ei startista pääse kärkeen?
– Teidän (Kiteen) radalla on paljon ohitusmahdollisuuksia.
– Olen ajanut superrallikrossia neljä vuotta, siis tämä on neljäs. Vuonna -89 ajoin ensimmäisen kisan. Rallisprintiä ajoin vuoteen -96 asti. Sitten ajoin myös jäärataa. Vuoden 2003 jätin kokonaan väliin, kun pojat syntyivät. Nyt on parikymmentä vuotta tullut kierrettyä.
– En minä tiedä, mikä tässä kiehtoo. Ehkä siitä on tullut vaan elämäntapa, rakennellahan autoja ja mennähän. Kyllähän se vauhti tietysti kiehtoo aina.
– Auton lähtökohta on vm. -98 Eskoortti. Siinä ei alkuperäistä ole kuin kattopellit. Lasikuitua on lokasuojat ja kyljet, taka-akseli on Volvon, samoin etuakselisto, moottorissa on 340 hv ja vääntöä 380 Nm. Vaihdelaatikko, laturi ja vesipumppu on siirretty perään, jotta kaikki paino saataisiin taakse.
– Kultaanhan tässä pyritään, ja Kokkohan se suurin vastus on. Kaikkihan täällä kovaa menee. Ei tänne kukaan ole tullut takarivissä ajelemaan.
Lähde: Koti-Karjala