Oman lisävärinsä tuovat GT Finnish Championship lähtöön yhdistetyt GT NEZ ja NordicGT sarjat. Alastarossa on mukana siis ennätysmäärä GT-autoja. Viime vuoden kärkikuskeilla Lappalainen, Nurminen ja Lähteenmäki on todella kovia kirittäjiä. Euroopan radoilta vierailemassa ovat mm. Pertti Kuismanen ja Jorma Vanhanen.
Muissakin Rata SM sarjan luokissa on mukana ennätysmäärä autoja. Legendsejä yhteislähdössä lähes viisikymmenta, Xtreme Race yli kaksikymmentä, yhdistetyssä Formula Renault / Nordic F3 Masters ja V1600 Cup lähdöissä kussakin lähes kaksikymmentä autoa.
Myöskin varikolla tapahtuu, on simulaattoria, pomppulinnaa lapsiparkkeineen ja Fat Pipe Grid Girl kisa.
Rata SM Alastaro ajetaan 11.-12.6. Perjantaina ajetaan aika-ajot ja muutama kisalähtö, lauantaina sitten kaikkien pääluokkien kaksi kilpailulähtöä. Perjantai-iltana varikkobileet Tomi Tuomisen Fidel Bistro -bändin tahdittamana. Lisätietoja sarjan kotisivuilta.



