Tiukka Suomi-Ruotsi vääntö jatkuu GT- ja Formula Renault -luokissa. GT:ssä suomalaiset veivät viimeksi selkeän voiton mutta formuloissa ruotsalaiset olivat niskan päällä. Pärnussa ovat mukana kaikki muut kotimaisista osakilpailuista tutut luokat paitsi Legendsit. Lisäksi mukana on muutama paikallisten luokkien kilpailu, joista osa on Viron mestaruuslähtöjä.
Virossa ajettava Rata SM osakilpailu ajoittuu parhaaseen loma-aikaan eli paikalla Pärnussa on aina ollut mukavasti myös suomalaisia katsojia. Tuotamme kisasta MotorForum Rata SM -lähetyksen, kuten muistakin osakilpailuista. Lähetys tulee ulos MTV3 kanavalta lauantaina 17.7. kello 11.55 ja se toistetaan MAX:lla sunnuntaina 18.7. kello 13.30.
Rata SM Pärnu ajetaan 9.-10.7. Perjantaina ajetaan aika-ajot ja muutama kisalähtö, lauantaina sitten kaikkien pääluokkien kaksi kilpailulähtöä.