Kettulan teamilla on riittänyt töitä auton kanssa. Tekniikkaa ja ulkonäköä on ehostettu. – Viime viikolla hajosi uusi moottori, nyt se on taas kunnossa. Kaikki paikat on huollettu ja jarrut ovat uudet tehokkaammat. Ei siihen muuta osaa tehdä, Esa ja Jani miettivät kilpailuviikon alussa kaiken ollessa valmiina. F-ryhmän Toyota Starlet on nykyään puhtaan valkoinen punaisin ja sinisin teippauksin. – Koko porukka on tehnyt hyvää työtä, Kettula kiittelee.
Ouninpohja, Moksi-Leustu, Ehikki ja Vaheri, siinä tunnetuimmat ”Jyskälän” erikoiskokeet, mitä Vetomies kilpailussa ajetaan. Tämä kilpailu ajetaan lauantaina MM-kilpailijoiden jälkeen. Reittiin tutustuminen tapahtui viime sunnuntaina.
– Tiet ovat vaativia. Pikkutiet menevät varmaan huonoon kuntoon, joten tuuriakin tarvitaan, että siellä ei riko autoaan, miettivät Esa ja nyt toista kilpailua hänen kyydissään istuva Jani Ala-Luhtala. – Huonot osuudet otetaan varovasti ja isoilla hyväkuntoisilla teillä tullaan kaikki mitä irti saadaan, ”Kettu” ja Jani kertovat tehdystä suunnitelmasta. – Jos ollaan viiden joukossa, silloin on kaikki mennyt hyvin. Se on kuitenkin tavoite, tuumaavat Kettula Racingin kaverit.
Teksti: Vesa Rauhala