– Vasemmalla kääntyvässä kovavauhtisessa mutkassa oli sellainen pieni maakivi ihan ajolinjalla sisäreunassa. Pyörä oli sellaisessa kulmassa käännettynä mutkan suuntaan, että kivi löi alapallonivelin pultin poikki. Huonoa tuuria, ei mitään muuta.
– Ulosajo tämä ei ollut missään nimessä. Kivi oli linjalla. Moni selvisi siitä, muutama ei selvinnyt. N-ryhmän autoista meni siinä monta rengasta, ja yksi WRC-auto pyörähti, Paasonen raportoi.
Paasosen Skoda Fabia WRC saadaan helposti korjattua lauantain erikoiskokeille. Paasosen arvion mukaan talli ei kuitenkaan laita häntä enää mukaan superralliin. Seuraavan kerran Paasonen ajaa Skodalla kansainvälisessä rallissa Tampereella ja viikko sen jälkeen Suomen MM-osakilpailussa.
Teksti: Miiro Koivula