Pinomäki testasi Renault Clio RS Ragnotti -autoaan torstaina, ja vakuuttui uuden moottorin saaneen ajokkinsa kilpailukyvystä ja ajo-ominaisuuksista.
– Fiilis on hyvä. Saimme testissä käytyä kaikki suunnittelemamme asiat läpi. Olen varsin luottavaisella mielellä ja odotan mielenkiinnolla jo lauantaista kilpailua. Edellisessä osakilpailussa oli vastoinkäymisiä moottorin kanssa, ja nyt tavoitteena on saada ehjä kisa ja ajaa kaasu pohjassa maaliin asti, Pinomäki sanoo.
Pinomäki ajaa SM-osakilpailuissa Matti Kaskisen kanssa. Junioreiden suomenmestaruuden viime kaudella saavuttanut kuljettajakaksikko arvioi, että viikonlopun kilpailuun lisähaastetta tuo paahtava helle.
– Jos ilman lämpötila alkaa olla 30 asteen luokkaa, niin tällainen tuotantoautoon perustuva ralliauto on tosi kovilla. Iskunvaimentimet ja jarrut käyvät kuumana. Moottorin lämpötilakin voi nousta niin ylös, että ohjaamossa on pakko kääntää lämmitys päälle. Silloin kuskeilla on samantien ihan lauantaisaunameininki, Pinomäki tietää .
Kuusankosken osakilpailussa ajetaan seitsemän erikoiskoetta. Pinomäki teippaa sinikeltaisen Renaultin oviin lähtönumeron 43. Tiestö on SM-sarjan vaativimmasta päästä.
– Erikoiskokeet ovat hyvin samantyyppisiä kuin Suomen MM-rallissa. Siinäkin mielessä on hyvä ajaa tämä SM-ralli ja saada vähän ennakkotietoa autosta ja sen käyttäytymisestä, sekä tietenkin kuskille ajotuntumaa soralta, Pinomäki sanoo.
Kuusankosken kisan jälkeen Pinomäki palaa jälleen takaisin junioreiden MM-sarjaan. Elokuussa ajetaan Suomen MM-rallin lisäksi asvalttirallia Saksassa.
Teksti: Miiro Koivula