Teiskosen auto meni hurjannäköisessä tällissä lunastukseen, mutta hän itse selvisi kartanlukijoineen vammoitta.
– Siinä oli pienen nyppylän jälkeen mutka ja lensimme nyppylältä hiukan ulos ajoradalta. Auto osui ulkovalliin ja sitten lähdettiin 160 vauhdista pusikkoon, Teiskonen kertaa tapahtumia.
Ennen ulosajoa Teiskonen oli N-ryhmässä toisena ja kokonaiskilpailussa seitsemäntenä. Eroa N-ryhmää johtaneeseen Jari-Matti Latvalaan oli 13 sekuntia. Ulosajosta huolimatta hän sijoittui N-ryhmässä viidenneksi ja yleiskilpailussa yhdenneksitoista.
– Kyllähän se harmittaa, kun kahdeksan pistettä oli jo näpeissä. Voittoa lähdin kuitenkin hakemaan, kun Latvala oli niin lähellä. Jos ei ikinä yritä, ei mitään koskaan saakaan. Nyt kävi näin, kommentoi Teiskonen pettyneenä.
– Se on rallin varjopuolia, että jos jokin menee pieleen, niin se on yleensä kerralla pelin loppu.
N-ryhmän MM-sarjan viimeinen ralli ajetaan marraskuun puolessa välissä Uudessa Seelannissa. Sinne Teiskonen lähtee neljänneltä sijalta, sillä Australiassa N-ryhmän toiseksi ajanut Mirco Baldacci nousi hänen ohitseen kolmanneksi.
– Tuolla autolla ei kyllä valitettavasti enää ajeta. Toivottavasti korvaava peli ehditään hankkia siihen mennessä.