– Tulos on ihan ok. Pientä harmia oli päivän aikana, mutta kyllä tähän voi olla ihan tyytyväinen. Kolmen joukkoon oli tavoite, mutta katsotaan ensi kisassa sitten sitä uudestaan. Kaiken kaikkiaan kuitenkin ihan positiivinen juttu, Klemets summasi.
Ison N-ryhmän ja samalla yleiskilpailun voittajaksi kaasutteli Jari Ketomaa. Klemets jäi hänestä 28,9 sekuntia. ”Ännän” kolmossija jäi vain 2,6 sekunnin päähän.
– Ykköspätkällä tein oman ajovirheen ja vedin yhden risteyksen pitkäksi. Lisäksi meillä oli bensansaannissa vähän pulmia, ja kerran saatiin edellä mennyt kiinni ja ajettiin hetki hänen pölyssään, Klemets raportoi.
SM-sarja jatkuu heinäkuussa Kouvolassa. Kosti Katajamäki on SM-sarjan kärjessä (52,5 pistettä). Klemets nousi sijalle viisi, ja on nyt kun viisi SM-osakilpailua kahdeksasta on ajettu, 26,5 pisteessä.
Teksti: Miiro Koivula