Miehellä on takana kuukauden kilpailutauko, sillä viimeksi hän ajoi kilpaa Leppävirralla 9. kesäkuuta voittaessaan jo viidennen SM-kisan tällä kaudella.
– Ei tauko mitään haittaa. Minulla ei ole ollut tapana pahemmin harjoitella muuta kuin kilpailuissa. Luulen, että auto kulkee vanhasta muistista, Hallia sanoo. Mutta ei elvistelläkseen.
Hallia yrittää tällä kaudella puhdasta peliä SM-sarjassa.
– Koskaan en ole voittanut kauden kaikkia SM-osakilpailuja. Viime kaudella jäin viimeisessä kisassa Laihialla kakkoseksi, Hallia muistelee.
”Niemen Antti ajaa aina kovaa”
Seuraavan kerran Hallia ajaa kilpaa ensi lauantaina Vaalassa asfalttisarjan kilpailussa.
– Vaalassa olen ollut neljä viisi kertaa. Sinne mene mielellään jo kauniiden maisemienkin takia.
Antti Niemi johtaa asfalttisarjaa yhden pisteen turvin ja häntä Hallia pitää tässä sarjassa pahimpana kantona matkalla voittoon.
– Myös Erkki Koskelon uusi Mitsu on hyvä. Harri Arolakin on saanut lisää tehoja autonsa, mutta niin minäkin, Tomi Hallia paljastaa.
Hallian mukaan turbon vaihdolla heppojen määrä kasvoi 458:een, eikä kaikkea vielä otettu irti.
– Talvella heppoja oli 440, alkukaudesta 410 ja viime vuonna 346. Tuo terävyyttä, kun pelit vaan kestäisivät ja auto pysyisi uralla.
Eltsun betoniporsas opetti
Hallia tunnustaa, että onnikin on ollut tässä suhteessa mukana.
– Vuonna 2001 betoniporsaalla oli vikkelät jalat ja ehti Helsingin Eläintarhan kisassa eteeni. Olen ottanut siitä opikseni, Hallia muistelee kuuden vuoden takaista mälliä, joka katkaisi koko kauden.
– Ruttaaminen on aina sen verran tyyristä, että kannattaa pitää varoa ylisuuria riskejä.
Hallia on aiemmin ilmoittanut, että ajokki on myynnissä.
– Aina kun tarjous on hyvä. Jarmo Mikkonen myi vastaavanlaisen Mitsubishin vaihtaessaan autonsa juuri Richard Burnsin entiseen WRC-Peugeotiin. Täytyy vain sanoa, että käytettyjen rallipelien hinnat ovat pudoneet. Ei niillä uutta saa.
Tiettävästi Mikkonen sai ajopelistä noin 55 000 euroa.
– Omassa Mitsu Evo 6:ssa on vakiojarrut. Muuta eroa kärryillämme ei ole, Hallia sanoo.
Ei kun halukkaat rahamiehet jonoon…
Lue lisää Tompan uutisia:
www.halliateam.fi
Uutisen tarjosi:
www.racingmedia.fi