– Kasaus sujui loppupeleissä varsin helposti eikä ensituntuma kilpakamppeeseen ollut yhtään huono. Koska tehoero FIAn kilpabensalla ja Shellin V-Powerilla ei ollut kovinkaan suuri, päätimme ajaa rallit Shellin V-Power bensalla. Ainoastaan Suomen MM-rallissa ajamme FIAn kilpabensalla. Sitä varten moottorin ohjausyksikköön tehtiin kaksi eri ohjelmaa, kertoi tiimin ykköskuuma Erkki Kaikkonen.
Maaliskuun kahdella viimeisellä viikolla edessä on totuttelua ja testiajoa uuden nelivetoisen ralliohjuksen saloihin. Kun Kaikkonen on päässyt sinuiksi neljästä nurkasta raapivan kilpakamppeensa kanssa, on edessä alustan säätötyö hänelle mieluisaksi.
– Auto on lähes ”full spec”, joskin tingimme muutamasta kilpaosasta. ne eivät kuitenkaan vaikuta harrastukseemme. Myös auton ohjaamo vaikuttaa tilavalta ja toimivalta työympäristöltä, joten mielenkiinnolla odotan testityön alkamista ja kesäkauden ensimmäisiä kilpailuja. kertoi korkein fiiliksin testibaanalle suuntaava Kaikkonen.
Lisätietoa ja kuvia MotorArt Racingteamin Subaru Impreza WRX STi 2008 projektista löydät tiimin kotisivuilta osoitteesta www.motorartracing.com