– Kyllähän me täällä haluaisimme jälleen taistella voitosta ja pitää kiinni tavoitteestamme nousta sarjan kärkeen. Ne ovat tietenkin lähtökohtia, mutta monta mutkaa on ajettavana ennen sunnuntai iltapäivää, sanoo 24-vuotias Lappi.
Espanjan MM-ralli ajetaan perjantaina soralla ja lauantai ja sunnuntai hienoilla asfalttiteillä. Ralli alkaa torstai iltana yleisöerikoiskokeella Barcelonan keskustassa.
Lappi on voittanut kauden aikana Puolan ja Suomen osakilpailut ja ollut toinen sekä Portugalissa että Korsikalla. Sardiniassa ja Saksassa hyvät sijoitukset ovat menneet ulosajoihin.
WRC2-luokan MM-sarjasysteemi on vähän kimurantti. Kuljettajat voivat kerätä sarjapisteitä seitsemässä MM-rallissa, joista loppupisteisiin lasketaan kuusi parasta. Kuljettajat ( ja tiimi ) päättävät mihin ralleihin osallistuvat MM-sarjan 13 rallista. Tästä syystä WRC2-sarjan kaikki kärkikuljettajat eivät ole aina mukana kaikissa osakilpailuissa.
Lappi ajaa nyt sarjan seitsemännen osakilpailunsa ja on 9 pisteen päässä sarjakärki Nasser Al-Attiyahista ( Q ). Lappi ohittaa sarjan hallitsevan mestarin, ja myös Dakar-rallin voittaneen, Al-Attiyahin esimerkiksi silloin jos hän voittaa rallin ja Al-Attiyah on kolmas. Mutta myös usealla muulla kuljettajalla on vielä teoreettinen mahdollisuus sarja voittoon. Eli WRC2-luokan MM-sarja voi ratketa jo Espanjassa tai vasta kauden päättävässä Walesin osakilpailussa.
WRC2-luokan MM-pisteet, suluissa ajettujen rallien määrä
1. Nasser Al-Attiyah 97pistettä ( 6 )
2. Esapekka Lappi 88pistettä ( 6 )
3. Yuriy Protasov 80pistettä ( 5 )
4. Abdulaziz Al-Kuwari 72pistettä ( 5 )
5. Jari Ketomaa 67pistettä ( 5 )
Pisteitä jaetaan kymmenelle ensimmäiselle: 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1