SM2-luokassa Ville Hautamäki taisteli itsensä palkintokorokkeelle ja ajovirheeseen sortunut Esapekka Lappi menetti voittotaistelun halaillessaan lumipenkkaa.
Reilun kahden kuukauden rospuuttotauolle jäädään Juha Salon SM1-luokan ja Esapekka Lapin SM2-luokan sarjajohdossa. Lisäksi Janne Tuohino pitää hallussaan SM1-luokan pronssista, Ville Hautamäki SM2-luokan pronssista ja PrintSport tiimien mestaruussarjan pronssista sijaa. Kevättauon aikana lupaamme tehdä kaikkemme jotta vauhti säilyy.
Janne Tuohino & Risto Pietiläinen
Ford Fiesta S2000
Tuohino starttasi kilpailuun ärräpurkkaa kunnolla syöneenä – Allaan hänellä oli Pohjola -rallin nolla-autokeikka ja Petäjäveden Hirvimäessä ajetut yhden päivän testit. Testeissä löydettiin todella hyvät asetukset, joilla auto eteni aikaisempaa enemmän suorassa ja pysyen paremmin ajolinjalla. Onnistuneiden testien myötä myös Janne odotti itseltään paljon, koska testeissä hänen suorituksensa oli rohkeampaa ja ajossa oli enemmän attackia. Kuitenkin jo heti avauserikoiskokeella kylmää vettä kaatui säiliöauton verran niskaan eikä odotukset kohdanneet toteutuksen kanssa. Kolmannen pikataipaleen jälkeisessä huollossa kävi selväksi, että Tuohinon ralliauton moottori huohotti reilusti öljyä eikä se siten pystynyt tarjoamaan kaikkia hevosia hänen käyttöönsä. Fiestan kiuas tuotti löylyä maksimissaan 165km/h verran eikä se riittänyt Salon kisapirssin 200km/h vastaan jouheilla Kouvolan teillä. Pettymys oli kova, koska moottorilla piti olla käyttöikää vielä koko rallin verran. Tuohino starttaa kesäkauteen pronssisijalla, 20 SM-pisteen takaa-ajoasemasta.
Mikko ”MadMax” Eskelinen & Arto Kapanen
Mitsubishi Lancer Evolution X RS
Sitkeä virusflunssa piinasi Mikkoa eikä puolikuntoisena rallissa ajanut yleisöerikoiskokeiden erikoismies saanut itsestään läheskään kaikkea irti.
Suoritustasossa tapahtui myös notkahdus kun ratamestari löysi kolmannen pikataipaleen loppuosan tiukan oikean mutkan sisäkurvista maapallon palasen ja sen siirtoa yrittäessä kaikki kartturin puoleisen etupään tekniikkaosat vetoakselia myöten menivät vaihtoon. Vauhtiaan edellisestä osakilpailusta petrannut Eskelinen oli jälleen kerran parhaimmillaan kilpailun lyhyellä yleisöpyörityksellä, jossa hän jäi kärkiajasta vain sekunnin verran ja oli SM1-luokan neljänneksi nopein. Ralliuransa 11.
kilpailun ajanut moottoriurheilun monilahjakkuus menee kokoajan kehityksessään eteenpäin suunnitelman mukaan.
Kari Hämäläinen & Aulis Ahonen
Mitsubishi Lancer Evolution X RS
SM-rallissa tekniikkamurheen vuoksi keskeyttämään joutuneen Hämiksen tavoite oli vain ja ainoastaan saavuttaa Kouvostoliitto -rallin maalilippu ja sitä kautta saada erikoiskoekilometrejä sekä nostaa vauhtia sen mukaisesti. Alkupätkät Kari oli ajallisesti erinomaisessa kyydissä kunnes yksi spinnaus ja kaksi ylimääräistä sakkolenkkiä siimojen alla veivät mehut kilvanajolta. Silti hän saavutti tavoitteensa eli näki rallin maalilipun. Koska nälkä kasvaa syödessä, on tällä hetkellä ilmassa utua kaluston päivittämisen osalta S-alkuiseen luokkaan. Katsotaan tuoko kevät tullessaan Karin siirtymisen tehdas-kilpurin ratin taakse.
Esapekka Lappi & Janne Ferm
Citroen C2R2 Max
PrintSport Racingin oletettavasti nopein mekaanikko jälleen mallikkaasti pisteille ja jos ei yhtä lipsahdusta laskettaisi, olisi hän jälleen X-asennossa seisonut rallin palkintokorokkeella. Kuitenkin toisen pikataipaleen läheiset hetket lumivallin kanssa johtivat nostotoimenpiteisiin ja munakuppien menetyksiin. Hieman leveäksi mennyt perusmutka ennen risteystä imaisi sitruunan pakkaan sillä seurauksella, että koko moottorin ilmanotto täyttyi lumesta. Noin kolmen minuutin nostotöiden jälkeen matka jatkui, mutta syylärin vahingoittumisen seurauksena moottori hukkasi vettä rallimaastoon ja voimanlähde pääsi ylikuumenemaan. Huollossa Printsportin mekaanikot totesivat öljyjen ja veden nauttivan toistensa seurasta niin hektisesti, että hevosvoimat olivat lähteneet aikaiselle kesälomalle. Silti lopuilla neljällä erikoiskokeella Lappi ajoi yllättävän hyvää kyytiä vaikka kilpuri oli vahingoittuneelta moottoriltaan muuttunut lähemmäksi mäkiautoa. Maaliin Lappi ja kakkoskuuma Janne Ferm saapuivat SM2-luokan kahdeksanneksi nopeimpana. Lappi jatkaa toukokuussa kilvanajoa SM2-luokan kärkimiehenä.
Juha Salo & Marko Salminen
Mitsubishi Lancer Evolution X RS
Kestomestarin suoritus voidaan kiteyttää yhteen lauseeseen: Mestari tuli, näki ja tapansa mukaisesti ajoi piikkipyörän jäljet kanssakilpailijoidensa selkänahkaan. Soralle siirtymistä SM-sarjan dominaattori odottelee nyt 15 pisteen marginaalilla Joonas Lindroosiin ja 20 pisteen etumatkalla Janne Tuohinoon nähden.
Ville Hautamäki & Ari-Pekka Hautanen
Honda Civic Type-R
Uutta nostetta ralliuralleen tänä vuonna kovasti saanut Ville Hautamäki jatkoi Kouvolassa tasonsa mukaisia suorituksia. Seitsemän erikoiskoetta ja noin 86 erikoiskoekilometriä vain 11,1 sekuntia SM2-luokan voittaja Kalle Pinomäkeä hitaammin ajanut Hautamäki kävi tiukkaa taistelua pronssimitalista Marko Mäntyä vastaan. Markon kohtalona oli keskeyttää ralli tekniseen vikaan vain 800 metriä ennen viimeisen pikataipaleen maalia ja näin Hautamäki pokkasi pronssiset pokaalit. Talvikauden jälkeen Hautamäki on vain yhden pisteen perässä hopeamies Kalle Pinomäkeä ja 11 pistettä PrintSport Racingin juniorikuljettaja Esapekka Lappia perässä.
– Talvikausi on PrintSport Racingille ollut todella haastava – ja myös menestyksekäs. Töitä olemme asiakkaidemme menestyksen eteen jälleen kerran tehneet ankarasti ja nyt kun SM-tilannetta katsoo niin voidaan todeta ettemme työtä ole huonosti hoitaneet. Nyt rospuuttotauon aikana laitamme kaikkien asiakkaidemme ralliautot kuntoon ja sitä kautta olemme valmiita kun kesäkausi reilun kahden kuukauden kuluttua käynnistyy. Saatamme myös nähdä muutaman yllätysvedon kevään aikana ja toteutuessaan niistä tulemme tarkemmin sitten kertomaan Eero Räikkönen sanailee.
– Kiitos kaikille asiakkaillemme kuluneesta talvikaudesta ja sen tarjoamista mieleenpainuvista rallireissuista, rallipersoona jatkaa.
Lopputulokset SM O.K. Auto ralli 2011, SM1-luokka: Top-5 1. Juha Salo & Marko Salminen, Mitsubishi Lancer Evolution X RS, 42:47,5 2. Matti Rantanen & Mikko Lukka, Peugeot 207 S2000, +9,1sek 3. Jarkko Nikara & Petri Nikara, Mitsubishi Lancer Evolution IX, +11,5sek 4. Joonas Lindroos & Pasi Kilpeläinen, Subaru Impreza WRX STi, +41,3sek 5. Janne Tuohino & Risto Pietiläinen, Ford Fiesta S2000, +46,8sek
—
10. Mikko Eskelinen & Arto Kapanen, Mitsubishi Lancer Evolution X RS,
+2:48,0sek
—
19. Kari Hämäläinen & Aulis Ahonen, Mitsubishi Lancer Evolution X RS,
+6:47,4sek
Lopputulokset SM O.K. Auto ralli 2011, SM2-luokka: Top-3 1. Kalle Pinomäki & Matti Kaskinen, Renault Clio R3, 46:06,0 2. Jaro Kinnunen & Mikael Korhonen, Honda Civic Type-R, +9,1sek 3. Ville Hautamäki & Ari-Pekka Hautanen, Honda Civic Type-R, +11,1sek
—
8. Esapekka Lappi & Janne Ferm, Citroen C2r2 Max, +2:50,1sek
Ralliautoilun SM-sarjan tiimien pistetilanne 4/7 osakilpailua: Top-4 1. Team Mitsubishi Ralliart Finland (Juha Salo), 69 pistettä 2. Tommi Mäkinen Racing (Joonas Lindroos & Jukka Metsälä), 60 pistettä 3. Printsport (Janne Tuohino & Mikko Eskelinen), 55 pistettä 4. Würth Sport (Kari Ali-Rantala), 38 pistettä
Ralliautoilun SM-sarjan SM1-luokan pistetilanne 4/7 osakilpailua: Top-3 1. Juha Salo, Mitsubishi Lancer Evolution X RS, 67 pistettä 2. Joonas Lindroos, Subaru Impreza WRX STi, 52 pistettä 3. Janne Tuohino, Ford Fiesta S2000, 47 pistettä
—
10. Mikko Eskelinen, Mitsubishi Lancer Evolution X RS, 9 pistettä
Ralliautoilun SM-sarjan SM2-luokan pistetilanne 4/7 osakilpailua: Top-3 1. Esapekka Lappi, Citroen C2R2 Max, 56 pistettä 2. Kalle Pinomäki, Renault Clio R3, 46 pistettä 3. Ville Hautamäki, Honda Civic Type-R, 45 pistettä