Testit ovat sujuneet hyvin ja vahvan Motopark Academyn kuljettajat ovat olleet ennakoidusti vahvimpia, tosin Aho ja Heikkinen ovat kumpikin olleet ko. teamin Da Costaa nopeampia. Myös Jesse Laine on päässyt testien edetessä kyytiin hyvin mukaan ja oli mm. juuri päättyneissä Hockenheimin testeissä 26 mukana olleesta kuljettajasta 7:nneksi nopein.
Laine on tällä hetkellä Koirasen kuuluisin kuljettaja kaadettuaan Zandvoortissa testeissä kuusi kertaa formulansa ”katon kautta” ympäri päätyen autoineen nurin niskoin turva-alueen nurmelle. Tempauksella pääsi paitsi sairaalaan yön yli tarkkailuun, myös maan päälehden etusivulle, YouTubeen jne.
Formula Renault 2.0-luokka ajaa eurooppalaisessa NEC-sarjassa kahdeksan viikonloppua käsittävän sarjan, joissa kussakin ajetaan kaksi 25 minuutin+ 1 kierroksen mittaista finaalia. Ensimmäiseen lähtöjärjestyksen määrää aika-ajo ja toiseen startataan 1.finaalin tuloslistan järjestyksessä.
NEC-sarjaa ajetaan seuraavasti: 10.-13.4. Zandvoort(NL), 24.-26.4. Hockenheim(D), 12.-14.6. Alastaro(FIN), 19.-21.6. Oscherleben(D), 7.-9.8. Assen(NL), 28.-30.8. Most(CZ), 18.-20.9. Nürburgring(D), 2.-4.10. Spa(B).
Katso yös: www.koiranenbros.net , www.necup.com