V8 Thunder -luokan hallitseva mestari Jari Nurminen jatkoi voitokasta kulkuaan myös Latvian avauskilpailussa.
– Minulla meni kytkin lähdössä. Onneksi se lähti ottamaan kiinni. Lähteenmäen Toni ampaisi kärkeen mutta jarrutti mutkaan todella ajoissa ja osuin ihan vähän Tonin autoon. Mitään tahallista siinä ei ollut. Henri Tuomaala tuli kovaa takaa mitä piti hieman tarkkailla. Radalle tuli öljyä veden lisäksi, joten rata oli todella liukas. Mutta ihan mahtava kisa ajaa, hymyili Nurminen palkintojenjaossa.
Porsche GT3 -luokassa molemmat Porsche GT3 Cup Challenge Finlandin junioriohjelmaan kuuluvat kuljettajat Jussi Kuusiniemi ja Roope Rinne-Laturi taistelivat kärkipaikasta ensimmäisessä kilpailulähdössä.
Voittajaksi selviytyi Kuusiniemi reilun sekunnin erolla Rinne-Laturiin.
– Hyvä startti, pystyin koko ajan kontrolloimaan eroa Roopeen. Meni ihan suunnitellusti. Ei ollut silti helppo kisa; ensimmäistä kertaa sateella niin meni vähän hakemiseksi. Roope pysyi hyvin mukana, taisi olla nopeampikin kuin minä, totesi voitosta tyytyväinen Kuusiniemi kilpailun jälkeen.
BMW Xtreme -luokan molemmat lauantaipäivän kilpailulähdöt olivat virolaisen Andre Kiilin näytöstä. Lauantain toinen kilpailulähtö jouduttiin kolarin vuoksi uusimaan.
– Ensimmäisen lähdön ensimmäisessä mutkassa muilla kavereilla oli hieman ongelmia, joten sain hyvän eron heti alussa. Sateella on helpompi pitää välimatkaa huonon näkyvyyden vuoksi, joten pääsin muilta karkuun. Toinen kilpailulähtö oli ensimmäistä hankalampi. Radalla oli ilmeisesti öljyä ja se oli paljon liukkaampi. Yritin olla tekemättä virheitä ja säilyttää välimatkan muihin, kertaili tuplavoittaja Kiil päivän otteitaan.
V1600 -luokan lauantain lähtö toi voiton Racing Team Lähteenmäen tiimikuljettajalle Erik Seppäselle.
– Onneksi harjoituksissa tuli jo vähän vettä niin pääsi kokeilemaan miltä se sateella ajo tuntuu. Ajoin ensimmäistä kertaa märällä kelillä tällä radalla, ihan mukavaa että näköjään sopi käteen tämä keli. Kolmannesta ruudusta kammettin ohi. Itse tykkään ajaa märällä kelillä, siinä on sitä ajamista vähän enemmän, tuumaili Seppänen.
Epäviralliset tulokset / FTCC-sarja / Dewalt Grand Prix / 29.4.2017
V8 Thunder
1. kilpailulähtö
- Jari Nurminen 20.43,131
- Henri Tuomaala +13,051
- Ian Eric Waden +16,109
Porsche GT3
1. kilpailulähtö
- Jussi Kuusiniemi 21.10,227
- Roope Rinne-Laturi +1,048
- Tommi Haru +24,054
BMW Xtreme
1. kilpailulähtö
- Andre Kiil 17.57,978
- Markus Grönthal/Timo Grönthal +13,018
- Kren Tunder +15,352
2. kilpailulähtö
- Andre Kiil 12.21,829
- Markus Grönthal/Timo Grönthal +0,667
- Kren Tunder +1,087
V1600
1. kilpailulähtö
- Erik Seppänen 18.54,095
- Mirella Nurminen-Mikkonen +3,516
- Noora Lähteenmäki +7,089
Viikonlopun loput kilpailulähdöt ajetaan sunnuntaina 30.4. Alla sunnuntaipäivän aikataulu.
- 13:20 – 13:55 Porsche GT3 CUP Lähtö 2
- 14:20 – 14:55 V8 Thundercars Lähtö 2
- 15:10 – 15:40 V1600 Lähtö 2
- 16:30 – 17:25 BMW Xtreme CUP Lähtö 3
Sunnuntain kilpailuja voi seurata livenä täältä. V8 Thunder -kilpailulähdöt lähetetään suorana Alfa TV:ltä.
Teksti: FTCC tiedotus