Suomalaiskaksikko kilpailee molemmissa MM-starteissa S2000-luokan Skoda Fabia –autolla, jonka huollosta vastaa itävaltalainen Raimund Baumschlager Rally & Racing (BRR).
– Kiitos vanhoille ja uusille yhteistyökumppaneille, että saimme tämän kauden ajo-ohjelmaan myös kaksi MM-starttia. Tulevaisuuden kannalta on hyvä päästä ajamaan ja nuotittamaan myös MM-reittejä. Etenkin Jyväskylää odotan taas innolla, Hänninen toteaa.

Hännisen MM-ralleissa käytössä oleva Skoda Fabia S2000 ei ole tehtaan virallinen ralliauto.
– Auton säädöt ovat kuitenkin pitkälti samat kuin tehdasautossa. On mielenkiintoista nähdä, miten Skodalla ehtii soralla esimerkiksi Fordin vauhtiin. Siitä minulla ei ole vielä kokemusta.
Hänninen ei aja ennen Portugalin rallia testiä vaan starttaa kilpailuun suoraan shakedownin jälkeen.
– Viikko Portugalista ajetaan IRC-ralli Sardinian sorateillä, siksi Portugalin MM-ralli toimii hyvänä kokemuksena juuri Sardiniaa ajatellen. Kärkeen tähdätään molemmissa ralleissa, Hänninen toteaa.
Teksti: Marko Mäkinen


