Hännisen johto olisi jopa hieman suurempi ellei suomalaiskuljettaja olisi joutunut ajamaan rallin kuudennella EK:lla rengasrikon kärsineen vuoden 2006 rallin MM-sarjan tuotantoautojen maailmanmestarin Qatarin Nasser Al-Attiyahin perässä EK:n maaliin.
– Ei siinä todennäköisesti paljoa hävitty. Peräkkäin ajoimme maaliin. Kun päivän erikoiskokeet ajettiin toistamiseen niin tie oli jo aika lailla urilla. Automme jousitus toimi kuitenkin hiekkaurassa hyvin.
Pitkän kuuman jakson jälkeen Argentiinassa on satanut vettä pari viimeistä päivää ja vesisade on muuttanut erikoiskokeet varsin mutaisiksi ja siten myös liukkaiksi.
– Ensimmäisellä ajokerralla EK:t olivat liukkaita, mutta toisella ajokerralla hiekka oli puuroutunut, joten se ei haitannut ajoa kovin paljon eikä tien pinta ollut yhtä liukas kuin ensimmäisellä ajokerralla.
Rallin ratkaisevaan päivään Hänninen starttaa reitille ensimmäisenä autona.
– En tiedä sitten, onko huomenna ensimmäisenä autona hyvä paikka ajaa. Se selviää huomisen aikana, mutta irtosoraa on luvassa paljon ja jos sade ei jatku niin aura-autona ei ainakaan ole paras paikka ajaa, Hänninen toteaa.
IRC-sarjan kauden kolmas osakilpailun Argentiinan ralli päättyy sunnuntai-iltana klo 22 Suomen aikaa. Viimeisen kilpailupäivän ohjelmassa on seitsemän EK:tta, yhteispituudeltaan 102,50 km.
Tuloksia, IRC Argentiinan ralli
1. kilpailupäivän jälkeen
1. Juho Hänninen – Mikko Markkula (FIN) Skoda 1.16.55,0
2. Guy Wilks – Philip Pugh (GB) Skoda + 32,2
3. Kris Meeke – Paul Nagle (GB) Peugeot + 51,0
4. Jan Kopecky – Petr Stary (CZ) Skoda + 1.26,2
5. Federico Villagra – Jorge Perez Companc (ARG) Ford + 2.57,7