Actic Lapland Rallyn järjestelytoimikunnan puheenjohtaja Heikki Poranen on saanut merkittävän huomionosoituksen.
Tasavallan Presidentti on myöntänyt Suomen Itsenäisyyspäivänä Heikki Poraselle Suomen Leijonan ansioristin.
Heikki Porasen ansioihin on varmasti luettava hänen pitkäjänteinen työnsä Arctic Lapland Rallyn eli monelle tutummin Tunturirallin hyväksi. Sen kautta Poranen on tehnyt suurtyön myös Lapin ja Rovaniemen tunnettuudelle maailmassa, kun mm. kaikki suomalaiset F1-tähdet Keke Rosbergista Kimi Räikköseen ovat ajaneet rallia Rovaniemen maisemissa. He ovat vetäneet perässään Lapin maisemiin mahtavan määrän median edustajia kaikkialta. Lehtiartikkelien, valokuvien ja TV-sekuntien määrää levittäytyneenä ympäri maailmaa on mahdoton arvioida. Porasen työllä on ollut kiistaton positiivinen vaikutus Rovaniemen ja koko Lapin matkailuun.
Kilpailijat tuntevat Heikki Porasen Lapin rallin jämeränä nokkamiehenä. Voi varmuudella sanoa, että kilpailijan pyytäessä apua oikeastan mihin tahansa asiaan niin Poranen sen taatusti hoitaa kuntoon. Heikki Poranen on armoton junailija, joka asettaa kilpailijan edun ja tarpeet aina etusijalle. Arctic Lapland Rally itsessään vaatii tekijöiltään pelkästään sää- ja keliolojen vuoksi erikoisosaamista. Poranen on vuosikymmenet ollut johtamassa organisaation kehittymistä erään vaativimman rallin läpiviemisen rautaisiksi osaajiksi.
Suoranaista matkailutyötä Heikki Poranen on tehnyt omistamansa Arctic Wheels Ltd:n tiimoilta. Lukuisat ryhmät ja seurueet kaikkialta maailmasta ovat saaneet nauttia arktisesta vauhdin hurmasta mm. Ounasjoen jääradalla. Kalustoa yhtiöllä on kaikenlaista jääkartingautosta Mitsubishi Lancer – ralliautoon. Arctic Wheels on avustanut myös rallin tehdasteameja talvitestien moninaisissa taustajärjestelyissä. Viime vuonna ensin testasivat ja sen jälkeen kilpailivat Arctic Lapland Rallyssa tehtaan WRC-Citikoilla Sebastien Ogier ja Kimi Räikkönen.
Heikki Poranen istuu valtuutettuna Rovaniemen kaupunginvaltuustossa ja hän on myös AKK Sports Oy:n hallituksen jäsen.
Laaja autourheiluväki kaikkialla Suomessa varmastikin onnittelee lämpimästi Heikki Porasta saamastaan huomionosoituksesta.