”Hienoin auto, mitä
olen koskaan ajanut”
Viime kaudella takavetoisen historic-luokan museopelilillä soraa surutta lennättänyt Hellman on ajanut nelivetoisella autolla viimeksi vuonna 2003 Uudessakaupungissa.
– En päässyt koskaan aktiiviurallanikaan vetämään viimeisen päälle uutta tekniikkaa edustaneille autoilla, kun kiersin SM- sekä MM-sarjaa Galantilla ja Lancereille aina evo-6:een asti. Tämä Mitsubishin evoluutiomalli 9 on tosiaankin hieno peli ja aivan erilainen auto, johon olen ennen tottunut.
Hellman on niittänyt mainetta tähän mennessä mekaanisilla menopeleillä.
– Lancer evo-9 on auto, joka pitää sisällään monenlaisia hienouksia. Niitä ovat muun muassa aktiivinen keskilukko ja suorakytkentävaihteisto. Autot ovat menneet huimasti eteenpäin sitten omien aktiiviaikojeni edelleen esimerkiksi alustan osalta. Katsotaan nyt, miten tällainen herkku istuu käteen, myhäilee Hellman.
Nopeatempoisessa aluerallissa ajetaan neljä erikoiskoetta, joilla on yhteismittaa 28 kilometriä.
– Kilometrejä olisi saanut olla nyt enemmänkin, kun alla on aivan uusi auto minulle. Olen ollut aina parhaimmillani, mitä pitemmälle rallit ovat edenneet. Nyt hauskuus uhkaa loppua jo ennen, kuin se ehtii kunnolla alkaakaan, heittää Hellman.
Top Ten Rally Teamin väreissä ajava Hellman on tunnettu aina vauhdikkaan määrätietoisena kuljettaja, joka ei jätä mitään sattuman varaan.
– Realiteetit on nyt pidettävä kirkkaana kypärässä. Kyse ei ole nuottikisasta ja edessä on varmasti kalustonkin osalta sellaisia tilanteita, jotka tulevat eteen nopeasti ja yllättäen. Turhiin riskeihin ei ole lauantaina mitään syytä. Eiköhän ne maineteot ole jo osaltani tehty, virnistää Hellman.
Aluerallissa mukana
komeat 198 autokuntaa
Peräti 198 autokuntaa keräävä alueralli käynnistyy lauantaina klo 14.01 Teijo-Talot Oy:n piha-alueelta, jossa myös kisan maali sijaitsee.
Rallin komeana pääpalkintona on Teijo-Talot Oy:n valmistama, noin 17 000 euron arvoinen autotalli, jonka saa omakseen suurimmalla marginaalilla luokkansa voittanut kuljettaja.
– Luvassa on varmasti vauhdikas ja kovatasoinen kisa. Harvemmin alueralleissa on nähty tällaista kilpailijamäärä ja jopa WRC-autoja. On myös mielenkiintoista nähdä, miten F-ryhmän Suomen parhaimmisto etenee Salon seudun tunnetusti äkkiväärillä erikoiskokeilla, muistuttaa Hellman.
www.topten.pp.fi
Osallistujat:
http://www.mut-palvelu.fi/2007/ralli/saloua_ralli/osanottajat.pdf?PHPSESSID=c0ddee3063649b456fffee9fa77f5d7b
Teksti: Kari Aho