Rallye Franken oli monella tapaa erikoinen kilpailu. Suomessa kolmen erikoiskokeen mittaiseen alueralliin oli Saksassa mahdutettu seitsemän pikataivalta, jotka kaikki kurvailtiin ilman huoltotaukoja vain pienen siirtymätaipaleen päässä toisistaan. Kiivastahtisessa kilpailussa nähtiin lukuisia rengasrikkoja sekä ulosajoja. Gaßner junior ja Hytönen Racing saivat tällä kertaa mitata paremmuuttaan ilman ainoatakaan teknistä ongelmaa.
– Voi pojat mikä kilpailu! Ennen kilpailua tiesimme Teemun kanssa että meillä on mahdollisuudet ajaa palkintokorokkeelle, mutten uskonut pystyväni taistelemaan voitosta. Kaukana se ei tällä kertaa ollut ja nyt tiedämme pystyvämme ajamaan kilpailujen korkeimmasta korokkeesta, iloitsi Saksan ralliuransa parhaimman sijoituksen saavuttanut Hytönen.
– Ennen kilpailua pelkäsimme rengasrikkojen mahdollisuutta ja kahden vararenkaan riittävyyttä seitsemälle pikataipaleelle. Onnetar oli tällä kertaa hienosti puolellamme emmekä monien kanssakilpailijoidemme tapaan rikkoneet renkaitamme betonisiin siltojen saatikka rotvallin reunoihin. Tästä on hyvä suunnata syyskuun kolmantena viikonloppuna ajettavaan seuraavaan kilpailuun, suunnitteli Hytönen.
Lopputulokset Avd Rallye Franken, Suzuki Ignis luokka:
1. Herrmann Gaßner junior & Kathi Wüstenhagen, Suzuki Ingis Sport, 28:55,6
2. Kari Hytönen & Teemu Honkonen, Suzuki Ingis Sport, +3,8sek
3. Matthias Auer & Volker Pechtl, Suzuki Ignis Sport, +33,5sek
Lisätietoja löydät tiimin kotisivuilta osoitteesta www.hytonenracing.com
Hytönen Racing tiedotus,
Jani Kekoni / Plopcrew Productions
Digitaalisen median tuotantostudio
www.plopcrew.net
040 515 6870