Seitsemän erikoiskokeen jälkeen Ketomaa ja kartturi Miika Teiskonen johtavat rallia 43 sekunnin erolla ennen britti David Higginsiä. Kolmantena ajaa Jussi Välimäki, joka on Ketomaasta 1.21 minuutin päässä.
– Otin tietoisen riskin renkaiden kanssa, koska pakkasyön jäljiltä leveämpi rengas oli pieni riskivalinta. Renkaat pitivät hienosti ja sain heti aamulla eroa muihin, Ketomaa kertasi.
– Tilanne vähän helpotti, kun toisena ajanut tuttu kilpakumppani Juha Salo joutui kolarin takia keskeyttämään. Jatkoin samalla rytmillä päivän loppuun saakka, joten ero muihin kasvoi jo aika selväksi.
– Tallin väki oli huoltoalueella melkoisen tyytyväisenä, joten heitä joutui vähän toppuuttelemaan, kun rallia on sentään vielä yksi päivä jäljellä. Täysillä ei tarvitse enää sunnuntaina puristaa, mutta tarkkana täytyy olla ja tekniikan pelata loppuun saakka, Ketomaa summasi.
Rallin tämän vuoden Suomen mestari kilpailee Kiinassa Fcaca Rally Teamin väreissä nyt toista kertaa. Marraskuussa Ketomaan ensimmäinen esiintyminen Subarulla Kiinassa päättyi kakkossijaan.