Poikkeuksellisesti Jussi kilpailee Kiinan mestaruussarjan luokassa eikä Aasian-tyynenmeren luokassa. Sen seurauksena Jussin vakiokartturi Jarkko Kalliolepo istahti Jussin tallitoverin, japanilaisen Katsuhiko Taguchin kyytiin saadakseen FIA APRC kartanlukijoiden mestaruuteen vaaduttavan kolmannen APRC-startin. Tavoite täyttyi ja Jarkko Kalliolevosta leivottiin kauden 2005 toinen suomalainen ja kansainvälinen FIA-rallimestari, Jussi Välimäen lisäksi. Koska MM-sarjasta ei suomalaismestareita tänä vuonna leivottu, ovat Jussi ja Jarkko rallikauden 2005 ainoat kansainväliset suomalaisrallimestarit.
– Kauden tavoite on nyt täytetty 100%. Jussi saavutti haluttua nostetta ralliuraansa ollen ylivoimainen APRC-sarjamestari ja siinä sivussa minä pokkaan joulukuisessa Monacon palkintojenjakogaalassa karttureiden APRC-pystin. Ei huonompi saavutus ajatellen sitä, että olin miltei viisi vuotta poissa moottoriurheilusta. Täytyy kuitenkin muistaa, että kuljettajan eli Jussi Välimäen ajotaitojen ansiosta mestaruustittelit matkaavat Suomeen, kommentoi avauserikoiskokeen jälkeen tavoitettu vaatimaton Kalliolepo.
Ralli jatkuu huomenna sunnuntaina kuuden ja maanantaina lopun kuuden erikoiskokeen voimin. Niille Välimäki starttaa kuluneen kauden teeman mukaisesti, johtoasemasta. Kalliolevon ja hänen kuljettajansa Tagutchin kilpailu loppui avauserikoiskokeen jälkeen tekniseen vikaan.
– Avauserikoiskoe sujui ensimmäiset kaksi kilometriä vauhdikkaasti, joskin erikoiskokeen loppupäässä olevassa tiukassa mutkassa spinnasimme menettäen samalla etupään jarrut. Nilkutimme pätkän maaliin, jonka jälkeen huomasimme jarruletkujen olevan poikki. Jokainen tietää, että jarruton auto on hengenvaarallinen laite ja koska meidän olisi pitänyt ajaa pitkä siirtymätaival siviililiikenteen seassa, päätimme heittää pyyhkeen kehään. Onneksi keskeytyksellä ei ollut vaikutusta lopputulokseen eli FIAn APRC-mestaruuteen, huokasi keskeytyksestä huolimatta iloinen Kalliolepo jatkaen, – Nyt pääsen ottamaan Suomen lipun käteen ja heiluttamaan sitä huomisen pikataipaleille. Fast-Jussi voittoon!
Lisätietoja löydät Jussin kotisivuilta osoitteesta, www.jussivalimaki.com


