– Viime viikonloppuna käytiin kokeilemassa, että kaikki toimii. Testeissä keli oli hyvä ja pätkäkin oikein loistava, joten kuskille tuli hyvä mieli, kertaili Kinnunen fiiliksiään.
– Toivottavasti keli olisi vähän pakkasella, eikä pätkät menisi huonoksi, koska lähtönumeromme on niin suuri (64). Harmittava juttu se talven lähtöjärjestys SM-sarjassa, kun 2wd -luokat lähtevät jokaisessa talvikisassa kaikkien nelivetoisten jälkeen. Tunnetusti kaksivetoiset autot syövät vetäviä pyöriä nelivetoisia enemmän, ja se lisää kustannuksia.
– Mikkelissä on aina ollut hienot erikoiskokeet ja muutenkin hyvin järjestetty kisa. Viime vuonna en päässyt tätä kisaa ajamaan, mutta muuten olen Mikkelissä ajanut useampaan kertaan ja aina niillä teillä viihtynyt.
– Tavoite on lähteä ajamaan hyvää vauhtia ilman paineita. Teknisiä ongelmia ollaan kohdattu aika paljon, mutta toivottavasti ne olisivat nyt vihdoin ja viimein selätetty. Hauskaa lähdetään taas pitämään, Jaro päätti.
Teksti: Jarno Saari