Aasian parhaimmilla kilparadoilla ajettavassa Lamborghini Super Trofeo -ratasarjassa sen ainoa suomalaiskuljettaja Mikko Eskelinen ja hänen kanadalainen tallitoveri Maxx Ebenal kärsivät jarrumurheista ja jäivät ulos palkintokorokesijoituksilta. Silti neljänneksi korkeimmat PRO-AM -luokan sarjapisteet pitävät kaksikon sarjatilanteen toisella sijalla, kun ajamatta on vielä viisi osakilpailua.
Aika-ajoissa Eskelinen saavutti PRO-AM luokan neljännen lähtöruudun, ja lähtösuoran jälkeiseen tiukkaan ns. hevosenkenkämutkaan saavuttaessa hän välittömästi huomasi vian auton jarrujärjestelmässä. Kilpailun jälkeisissä tarkastuksissa viaksi paljastui murtunut ja siten nestettä vuotava jarruliitin.
Teknisestä viasta huolimatta Eskelinen selviytyi kunnialla ajovuorostaan ja toi auton Ebenalille samalla PRO-AM luokan neljännellä sijalla.
Omalla ajovuorollaan Ebenal naputti koko kilpailun kärkiaikoja, mutta ylimääräisen varikkopysähdyksen seurauksena he joutuivat tyytymään tuohon samaiseen ns. ensimmäiseen hävittyyn sijaan. Ilman jarrumurheita kaksikko olisi juhlinut palkintokorokkeen hopeista sijoitusta ja toiseksi korkempia mestaruuspisteitä.

Kaksikko Mikko Eskelinen ja hänen kanadalainen tallitoveri Maxx Ebenal ovat sarjatilanteen toisella sijalla, kun ajamatta on vielä viisi osakilpailua. Kuva: Jani Kekoni
Neljäs sija oli siten karvas pettymys varsinkin kun pahimmat kanssakilpailijat pääsivät entisestään kasvattamaan etumatkaansa, ja pronssisijalla oleva kaksikko hengittää nyt tiukasti saksalaisen Leipert Motorsportin kuljettajien niskaan.
– Ennen kilpailua pohdimme, että palkintokorokkeelle meillä olisi mahdollisuus, ja kun itse kilpailussa pahin kanssakilpailijamme, PRO-AM -luokan sarjajohtaja Rik Breukersin autokunnan Nigel Farmer ensiksi spinnasi ja sen jälkeen sai tuomaristolta ns. Stop and Go -rangaistuksen, niin olisimme heidät tänään voittaneet, Eskelinen kertoo.
– Kuitenkin, erittäin harmillisesti, meitä vaivanneet jarrumurheet aiheuttivat yhden ylimääräisen varikkopysähdyksen myös meille ja näin jouduimme tyytymään neljänneksi korkeimpiin pisteisiin. Vietävästi harmittaa.
Nyt yötauon aikana Eskelisen ja Ebenalin on nieltävä kyyneleet ja syötävä ämpärillinen käärmekeittoa, koska huomenna sunnuntaina ja ensimmäistä kertaa koko pitkän kilpailukauden aikana kaksikko starttaa viikonlopun toiseen kilpailuun PRO-AM luokan johtoasemasta. Ebenal ja Eskelinen ovat kummatkin koko kilpailuviikonlopun ajan olleet kauden parhaimmassa vauhdissaan ja siten sunnuntaille on korkeat odotukset.
– Lähtökohdat ovat herkulliset, kun aika-ajoissa tallitoverini Maxx Ebenal latasi meille kärkisijan. Huomenna strategiamme on varsin yksinkertainen, koska kärkeen ollaan nyt päästy, niin karkuun olisi tarkoitus mennä. Kun Ebenal on ajanut kilpailusta noin 27 minuuttia, niin minä hyppään ruoriin ja aion sisupastilli suussa taistella meille palkintokorokesijoituksen, Eskelinen avaa yksinkertaista suunnitelmaansa.
Yleiskilpailun voittoon ajoi japanilainen Kei Cozzolino ja hänen malesialainen tallitoverinsa Afiq Aziz. Kaksikkolle ei löydy pysäyttäjää, koska tämä oli heidän kuudes yleiskilpailuvoitto seitsemästä mahdollisesta. PRO-AM luokassa japanilaiset Takeshi Matsumoto ja Toshiyaki Ochial saavuttivat myös kauden kolmannen peräkkäisen luokkavoiton ja ovat siten nousemassa Lamborghini Super Trofeo Aasian mestaruussarjan PRO-AM luokan mitalitaisteluun.
Leipert Motorsportin toinen, australialaisen Ben Gersekowskin ja britti Rory Collingbournen, autokunta teki kahta sekunttia liian lyhyen varikkopysähdyksen, ja sen myötä tuomaristo langetti heille ns. Stop and Go -rangaistuksen. Tämä virhe jätti kaksikon yleiskilpailun kahdeksanneksi ja PRO-luokan viidenneksi.
Huomenna sunnuntaina kauden kahdeksas osakilpailu ajetaan klo 4.35 Suomen aikaa.
Lopputulokset Lamborghini Super Trofeo ASIA, Fuji #1 osakilpailu, la 19.8.2017: PRO-AM -luokka, Top-4:
1. Takeshi Matsumoto (JPN) & Toshiyaki Ochiai (JPN)
2. Richard Goddard (AUS) & Carrie Schreiner (GER)
3. Rik Breukers (UK) & Nigel Farmer (HKG)
4. Mikko Eskelinen (FIN) & Maxx Ebenal (CAN)
Lamborghini Super Trofeo Asia 2017 EPÄVIRALLINEN sarjatilanne, 7/12 osakilpailua, PRO-AM-luokka, Top-4:
1. Rik Breukers (UK) & Nigel Farmer (HKG), 88 pistettä
2. Mikko Eskelinen (FIN) & Maxx Ebenal (CAN), 63 pistettä
3. Richard Goddard (AUS) & Carrie Schreiner (GER), 58 pistettä
4. Takeshi Matsumoto (JPN) & Toshiyaki Ochiai, (JPN), 45 pistettä
Teksti: Jani Kekoni / Mikko Eskelisen tiedotus