”Pari mutkaa aiemmin jarrut alkoivat pehmetä ja sanoin juuri kartturilleni Tomille, että pitää ajaa rauhassa. Sitten aivan yhtäkkiä jarrupoljin meni pohjaan, eikä mitään ollut tehtävissä. Sain käännettyä auton perä edelle ja osuimme kaiteeseen, joka kuitenkin petti ja putosimme syvään sadevesiojaan.”, kertoi Gardemeister.
Gardemeisterin kilpailu sujui koko perjantain ajan testimielessä, sillä Opelille kilpailu oli vasta kolmas. Tarkoitus oli hakea tietoa sekä autosta, että renkaista.
”Tiimi oli tyytyväinen siihen asti saatuun tietoon. Autossa on paljon asioita, joiden kanssa pitää tehdä töitä ja samoin renkaissa. Mutta juuri sen vuoksi olimme mukana tässä kisassa. Projekti on mielenkiintoinen, joka toivottavasti saa jatkoa”.
IRC-rallisarjan kauden kolmanneksi viimeistä kilpailu johtaa ensimmäisen päivän jälkeen Giandomenico Basso Fiat Puntolla.
Lähde: www.tonigardemeister.com



