Jokaisessa Audi TT Cup -osakilpailussa on mukana vieraskuljettajia, ja tänä viikonloppuna autoa numero 99 kuljetti Audi Sportin LMP1-autoa työkseen ajava Lucas Di Grassi. Di Grassi johtaa myös Formula E-sarjaa ennen viimeistä osakilpailuviikonloppua.
Aika-ajossa Joonas Lappalainen nappasi itselleen lähtöruudut kaksi ja kolme. Eroa paalupaikkaan jäi vaivaiset kaksi metriä, joka on ajassa viisi sadasosaa.
– Aika-ajo oli jälleen kerran tiukka, ja ihan okei suoritus. Paalu on aina paalu, mutta ei riittänyt kynnet tänään siihen, lopetti Lappalainen kertauksen aika-ajosta.

Audi TT Cupin seuraava osakilpailuviikonloppu ajetaan heinäkuun puolessa välissä Hollannissa, Zandvoortin radalla.
Lauantain kilpailussa suomalainen pääsi alussa haastamaan paalulta startanneen Dennis Marschallin. Kun Di Grassi lähetti Sheldon Van De Linden betoniseinään, koitti Lappalaisen paikka. Maaliin Lappalainen ajoi Di Grassin perässä, ja keräsi toiseksi korkeimmat sarjapisteet, koska Di Grassi ei saa sarjapisteitä.
– Tiukka kisa oli Di Grassin kanssa. Huomasin kisan puolen välin jälkeen, että muut ei pysy meidän perässä, joten rauhoitin tilanteen. Di Grassilla kun ei ole mitään menetettävää, niin päätin etten edes lähde haastamaan sitä betonien välissä, kertoi Lappalainen ensimmäisestä kilpailusta.
Sunnuntain kilpailuun Lappalainen starttasi ruudusta kolme. Sijoitus pysyikin samana aina kolmannelle kierrokselle asti. Silloin Van De Linde menetti auton hallinnan ja muuttui matkustajaksi. Auto ajautui betoniseinään ja edessä oli turva-autosessio jälleen kerran. Kun turva-auto poistui radalta, kolmantena ajanut Di Grassi saavutti Lappalaisen.
– Sain lauantai-iltana Di Grassin datan ja huomasi heti, ettei autoa numero 99 vastaan kannata alkaa miekkailemaan. Päästin Di Grassin ohi ja ajoin perässä, kun hän saavutti Dennis Marschallin. Marschall teki mokan ja alkoi vääntää Di Grassin kanssa. Siitä se tilaisuus sitten aukeni, kun Di Grassi meni Marschallin ohi. Radan viimeisessä mutkassa Marschall ajoi leveäksi ja pääsin toiseksi. Loppu oli sitten vaan tarkkaa ajoa ilman virheitä, päätti Lappalainen kauden varmasti jännittävimmän ja viihteellisimmän lähdön kertauksen.
Koska Di Grassi laskettiin pois tulostaulukon pisteitä, keräsi Lappalainen sarjan vakiokuljettajista suurimman potin koko viikonlopulta. Näin ollen vantaalainen nousi pistetaulukossa toiselle sijalle heti Marschallin perään. Sarjaa ennen tätä viikonloppua johtanut Van De Linde tippui taulukossa kolmanneksi.
Audi TT Cupin seuraava osakilpailuviikonloppu ajetaan heinäkuun puolessa välissä Hollannissa, Zandvoortin radalla. Radalta on Lappalaisella hyviä muistoja, huhtikuussa hän ajoi suomalaisen Valtonen Motorsportin autolla Euroopan mestaruuteen Time Attackin Super Pro-luokassa kyseisellä radalla.
1. Lähtö:
1. Dennis Marschall D 26 kierrosta
2. Lucas Di Grassi BRA +0,583
3. Joonas Lappalainen FIN +1,479
2. Lähtö:
1. Lucas Di Grassi BRA 26 kierrosta
2. Joonas Lappalainen FIN +2,698
3. Emil Lindholm FIN +3,774
Pistetilanne 6/14 osakilpailua:
1. Dennis Marschall D 124 p
2. Joonas Lappalainen FIN 119 p
3. Sheldon Van Den Linde RSA 105 p
4. Niclas Nielsen DK 88 p
5. Emil Lindholm FIN 88 p
Teksti ja kuva: Joonas Lappalaisen tiedotus