– Tämä Arctic Lapland rally on yksi lempikilpailuistani. Rally Rent Europe tarjosi hyvää pakettia tähän kilpailuun, joten päätin lähteä mukaan. Tavallaan tämä on juhlavuosi minullekin, sillä kymmenen vuotta sitten tuoreena junnumestarina starttasin täällä ensimmäistä kertaa SM-pistejahtiin. Kyyti oli silloin kylmää, kun taivutimme isoa Galanttia tiukoissa ränneissä, Juha
muistelee. Tämän kauden ohjelma ei ole vielä lyöty lukkoon, joten Kankaalla avautui mahdollisuus tehdä visiitti SM-sarjaan. Kahtena edellisenä vuotenahan Kangas on kilpaillut Australian rallisarjassa ja ajanut MM-ralleja samalla ilman suunnalla.
Kaksi vuotta sitten lumella viimeksi startannut Kangas saa vierelleen kokeneen karpaasin, kun nuotteja kartturin penkille istahtaa lukemaan Lasse Hirvijärvi.
– Olemme olleet pitämässä ajokoulua talvisin ja oppineet siinä tuntemaan toisemme hyvin. Uskon, että nuottikielen vaihto tähän kotimaiseen on helppo ja yhteistyö toimii saumatta Lassen kanssa, sen verran kokenut kettu hän on, kertoo englanninkielisillä nuoteilla pari kautta ajanut ylihärmäläinen.