KST Rally Team on menestynyt viime vuosina muun muassa Englannin rallimestari Martin Rowen voimin saavuttaen kaudella 2006 tiimimestaruuden ja ollen viime vuonna toinen. Tiimin kiinalaiskuljettaja Liu Cao Dong on kuljettajien hallitseva mestari.
– Pitää lähteä nöyrästi liikkeelle. Ensisijainen juttu on, että pystymme hyvään vauhtiin ja tuomme virheettömällä suorituksella hyvät pisteet tiimille. Jos auto tuntuu hyvältä, ajo lähtee sujumaan ja saamme hyvän luoton pakettiin, niin tietenkin lähdemme menestymään. Ei pidä puskea kuin hullu härkä, kuten täällä Suomessa, vaan tunnustellaan aluksi ja etsitään oikeaa rytmiä, Salo arvelee.
Kaksipäiväinen ralli kurvaillaan kokonaisuudessaan asfalttipäällysteellä, mikä tuo oman haasteensa.
– Reitti kulkee Shanghain esikaupunkialueella. Millainen tiestö siellä odottaa, selviää tarkemmin vasta paikan päällä, mutta ennakolta sitä luonnehditaan suhteellisen nopeaksi. Ei risteyksiä, joitakin neulansilmämutkia, oikomismahdollisuuksia, kartturi Stenberg listaa.
– Pintakaan tuskin on täysin puhdasta asfalttia.
Salo ja Stenberg testaavat alkuviikolla parin päivän ajan uutta autoaan. Testeissä on paitsi saatava auto säätöihin, myös löydettävä päällysteelle sopiva ajotyyli.
– Testipäivät ovat ehdottoman tärkeitä, jotta löydän oikean rytmin ja luoton hommaan. Jousituksen osalta meidän täytyy tukeutua täysin heidän ammattitaitoonsa. He tietävät Teinin iskareille sopivat asfalttiasetukset. Siinä ei kannata lähteä sooloilemaan. Kun saamme autolle kilometrejä alle ja näemme, että kaikki pelaa, niin luulen suurimman työn olevan ajotyylini kanssa. Jarrutustekniikka pitää muuttaa, ettei se käy niin rankasti jarrujen päälle. Sillä pinnalla pitää myös pyrkiä ajamaan pyöreästi. Sen sisäistämisessä lienee isoin haaste, Juha pohtii.
Kahtena edellisenä vuonna Kiinassa kilpaillut Salo lähtee reissuun odottavalla kannalla.
– Mennään niillä eväillä, mitä meillä siellä on. Kokonaisuus vaikuttaisi ennakkotietojen mukaan olevan kunnossa. Iskarit, moottorinohjainsysteemit ja voimansiirto ovat linjassaan, joten sen osalta en näe estettä menestymiselle.
Teksti:
Mari ja Mervi Salonen
SaloRacing, tiedotus