Ennen neljää viimeistä erikoiskoetta, jotka ajetaan lauantaina, on Amberg karannut lähimmiltä haastajiltaan jo yli kahden minuutin päähän.
– Eka lenkki meni tosi hyvin. Ajoimme kolme pohja-aikaa. Yksi rengasrikkokin tapahtui Mökkiperässä, mutta se ei kauheasti merkinnyt.
Hyvästä tuloksesta huolimatta teknisiä ongelmia riitti ”Antunkin” autokunnalle.
– Huollossa vaihdettiin uusi etukelkka, tukivarret ja kaikki, mutta heti Jukojärvi2:lla tuli sama vika: tukivarret taipuivat taakse ja auto oli vaikea ajettava. Joudin ajamaan nilkuttaen tänne. Onneksi nyt vähän kaikilla oli ongelmia, joten se ei sillä tavalla haitannut.
Ambergin ja kartanlukija Mikko Lukan tehtävää helpotti jonkin verran se, että pahimmat haastajat ajautuivat ongelmiin röykkyisillä erikoiskokeilla perjantaina iltapäivästä.
– Jos Pontus (Tidemand) ja Sander (Pärn) olisivat selvinneet ilman ongelmia, niin varmasti olisi tullut tiukka taistelu.
Viimeiseen kisapäivään Amberg lähtee hymyssä suin. Mukava johtoasema antaa jo pienen varan taktikoimiseenkin.
– Nyt menee hyvin. Vauhti riittää, eikä tarvitse puskea ihan maksimia. Vähän voi katsella ja kierrellä kiviä, mikä on ihan hyvä asia. Huolletaan auto ja jatketaan. On siinä vielä pitkä päivä huomenna, ”Anttu” laskeskeli.