Uusikaupunkilainen lähti hyvien testien jälkeen kilpailuun luottavaisena, mutta liian rohkea nuotti ja nypyn täysivauhtinen ylitys johtivat rajuun ulosajoon ensimmäisellä erikoiskokeella.
– Olihan se nuotti siihen kohtaan liian optimistinen. Ajoin täysillä nypylle, josta laskeuduin tien vasempaan laitaan melkein suoraa lumipenkan päälle, Kumpumäki harmitteli.
– Siitä suistuttiin pari kertaa katon kautta ympäri. Takalasi hajosi rytäkässä, jonka jälkeen auton kabiini täyttyi lumesta. Se ei ollut mikään kiva kokemus, kun lunta ahtautui sisään.
– Keskeytys tietenkin harmittaa, ja lisäksi meillä meni mahkut hyville SM-pisteille. Seuraavan kerran taistelemme SM-pisteistä Joensuun osakilpailussa, josta alkaa myös Fiesta Sport Trophy Finland -sarja.
Sunnuntaina Kumpumäki lähtee harrastusmielessä kokeilemaan kartanlukijan tehtävää, kun hän toimii Teemu Horkaman kartturina Lapuan rallispecial-kilpailussa.