Välimäki oli hurjassa vedossa pitäen kiireisintä kyytiä seitsemällä päivän kahdeksasta pikataipaleesta. Ongelmaton ei suomalaiskaksikon kilpailupäivä ollut, sillä toisella pikataipaleella kilpurin keskilukolle menevä hydrauliikkaputki vuoti öljyt suoraan Jussin ja Jarkon jaloille ja viidennellä pikataipaleella MRF Tyres rallitiimin Mitsubishi Lancer Evolution IX ralliautoa ohjastanut parivaljakko taisteli läpi paikallisten ihmisten kulotuksesta irti päässeen metsäpalon.
– Rallin avauspäivä voidaan kaikin puolin kiteyttää meidän olleen tänään siinä kuuluisassa liekissä. Eilen pressissä totesin medialle jättäväni aivoni hotellille ja painavani sukan syyläriin. Kun rehellisiä ollaan niin tämän kovempaa en yksinkertaisesti pystyisi tällä kalustolla enää ajamaan. Oli fantastista nähdä osaamiseni olevan tallella, raportoi itseluottamusta puhkuva Välimäki.
– Viidennellä pikataipaleella eteen tuli näky ja tuntemukset jotka eivät ikinä tule unohtumaan. Erikoiskokeen loppupäässä paikalliset maanviljelijät olivat keräämässä sokerisatoaan ja poiminnan päätteeksi on tapana kulottaa pelto tulevaa satovuotta varten. Nyt vaan oli maajusseilla lähtenyt homma täysin lapasesta ja kun me saavuimme paikalle, vastassamme oli viisimetriset tuliseinämät sekä savua niin paljon ettemme pitkään aikaan nähneet yhtään mitään. Luotin vain siihen mitä Kalliolepo nuottivihkostaan kertoi ja yritin ajaa sen mukaisesti keskellä liekkimerta, kertasi Välimäki elämänsä yhtä karmivinta kokemusta.
Kilpailun toisena kaasutteleva Välimäen tallitoveri japanilainen Katsuhiko Tagutchi on jäänyt suomalaisten vauhdista 57 sekuntia. MRF Tyres rallitiimin erinomaista panosta lisää tiimin kolmatta autokuntaa ohjastaneen intialaisen Gaurav Gillin ja hänen II-kuljettajansa Glenn MacNeallin neljäs sija. Sarjan mestaruudesta vain neljän pisteen päässä oleva Australian Cody Crocker on kohdannut vaikeuksia rengas- ja iskunvaimenninrikon myötä. Ongelmiensa myötä hän ajaa varmoja mestaruuspisteitä ollen kahdeksannella sijalla.
Huomenna kilpailu jatkuu kuudella pikataipaleella ja yhteensä 93,10 erikoiskoekilometrillä.
Lisätietoja löydät Jussi Välimäen kotisivuilta osoitteesta www.jussivalimaki.com
Jussi Välimäen tiedotus
Jani Kekoni / Plopcrew Productions
Digitaalisen median tuotantostudio
www.plopcrew.net