Eilisen kuuden pikataipaleen jälkeen Miettinen johti kilpailua 3,1 sekunnin marginaalilla viiden vuoden kilpailutauon jälkeen asfaltille paluun tehneen Välimäen vaaniessa 18 sekunnin päässä. Toisen kilpailupäivän neljällä erikoiskokeella Higgins puristi Miettisestä ohi lopulta voittaen kilpailun 3,6 sekunnilla. Tuskaisen helteisissä 40 lämpöasteen säässä Välimäki vastasi päivän toiseksi nopeimmasta suorituksesta tuoden HongyunHonghe rallitiimilleen kilpailun kolmanneksi korkeimmat mestaruuspisteet. Palkintokorokkeen alimpaan sijaan Välimäki ei silti ollut tyytyväinen.
– Voitosta lähdettiin ajamaan mutta jouduimme hautaamaan ne haaveet jo kahden ensimmäisen pikataipaleen jälkeen. Vääränlaisella testipätkällä tehdyt auton alustasäädöt eivät sopineet rallin huippunopeille pikataipaleille ja siksi kahden ensimmäisen erikoiskokeen aikana hävisimme saman verran kuin maalilipulla marginaalimme oli Higginsiin, kertasi pettynyt Välimäki.
– Positiivisena asiana kuitenkin näen sen, että vaikka en vuoden 2004 Saksan MM-rallin jälkeen ole metriäkään kilpaa asfaltilla ajanut, olin heti kärkivauhdissa kun autoni säädöt oli saatu vastaamaan vallinneita olosuhteita. Tämä lupaa hyvää kun Kiinan rallisarjan seuraava asfalttiralli ajetaan elokuun lopulla, Välimäki jatkaa.
Välimäki haluaa huolellisuutta tiimiltään
Kiinan rallisarjassa jaetaan tiimien sarjapisteet samoin kuin MM-sarjassa. Lisäksi jokaisen kilpailupäivän kolme nopeinta kuljettajaa tuo tiimilleen bonuspisteitä. Välimäki saalisti eiliseltä yhden ja tänään kaksi bonuspistettä. Näiden lisäksi kolmannesta sijasta heltisi pisteitä sen verran, että arvostettu HongyunHonghe rallitiimi on nyt Kiinan rallisarjan kolmannella sijalla David Higginsin ja suomalaisten Juha Salon sekä Jarkko Miettisen edustamien rallitiimien jakaessa johtoaseman.
– Täytyy muistaa, että sarjasta on ajamatta vielä kolme kilpailua. Seuraava ajetaan asfaltilla ja kaksi viimeistä soralla. Voitin edellisen sorakilpailun ja seuraavassa asfalttikilpailussa lupaan olla voittotaistelussa mukana. Eväät kaikkien kolmen kilpailun voittamiseen on siis olemassa – kunhan tiimini tekee kotiläksynsä huolellisemmin, Välimäki kertoo.
Seuraavan rallin Välimäki ajaa Suomen MM-rallin Väärinmajan erikoiskokeen varrella sijaitsevasta VIP-kylästään käsin. Kiinaan Aasian-tyynenmeren vuoden 2005 ja Suomen vuoden 2007 rallimestari palaa kartanlukijansa Marko Sallisen kanssa elokuun loppupuolella, jolloin edessä on Etelä-Kiinassa ajettava kaksipäiväinen asfalttiralli.
Lopputulokset Rally Huairou 2009, top-4:
1. David Higgins & Ieuan Thomas, Mitsubishi Lancer Evolution IX, 1:39,3
2. Jarkko Miettinen & Tapio Suominen, Mitsubishi Lancer Evolution IX, +3,6 sek
3. Jussi Välimäki & Marko Sallinen, Mitsubishi Lancer Evolution IX, +19,8 sek
4. Tony Green & John Allen, Subaru Impreza WRX STi, +2:31,40 sek
Lisätietoja kuten myöhemmin tänään julkaistava JussiCam #3 kisavideo sekä kaksi huikeaa kyytiä sisältävää incar videota löydät Jussi Välimäen kotisivuilta osoitteesta www.jussivalimaki.com.