Usea kansainvälinen kuljettaja mukaanluettuna MM-sarjan kärkimiehet ovat järjestelmällisesti kehuneet kotimaista MM-ralliamme – joskin pienellä soraäänellä. Kuin yhdestä suusta he ovat todenneet, että Suomessa, jos missä pitää niin kaluston kuin myös kuljettajan olla viimeistä vetoa myöten iskussa. Yksikin pieni virhe erikoiskokeella saattaa kostautua usean sekunnin häviönä.
Päästäksesi maksimaaliseen suoritukseen on kuljettajan tunnettava olosuhteet joihin on osallistumassa. Useiden vuosien ajan on viikkoa ennen varsinaista MM-ralliamme järjestetty kansainvälinen rallikilpailu silläkin tarkoituksella, että siellä niin kotimaiset kuin ennen kaikkea ulkomaiset kuljettajat ovat voineet hakea viime hetken säätöjä kilpureihinsa sekä saada kokemusta vauhdikkaista suomalaisista rallipoluista. Tänä vuonna yksi tämän mahdollisuuden hyödyntävä kuljettaja on espanjalainen, legendaarisen Carlos Sainzin suojatti Daniel Sordo.
Citroenin Super1600 kilpurilla junioreiden maailmanmestaruudesta ajava Sordo ottaa osaa lauantaina ajettavaan kansainväliseen Pirelliralliin, joskaan ei Citroenin kilpa-autolla vaan suomalaisen moottoriurheiluyrityksen, Saxspeedin n-ryhmän Renault Clio Ragnotilla.
– Danielin taustatiimi lähestyi meitä muutama viikko sitten. He olivat kuulleet Saxspeedin palveluista ja ottivat yhteyttä syystä, että halusivat allensa kilpailukykyisen kaluston jolla tutustua suomalaiseen tiestöön. Varsin nopealla aikataululla saimme kasattua Danielille paketin, joka palvelee hänen tarpeitaan, kertoi Saxspeedin toimitusjohtaja Ari Saxberg jatkaen, – On hienoa nähdä, että palvelumme ovat tunnettuja myös ulkomaita myöten.
Torstaina ajetut testit hehkuivat molemminpuolista luottamusta Danielin näyttäessä lahjakkaita ajotaitojaan. Turhaan ei miestä ole tituuleerattu Espanjan suurimmaksi tulevaisuuden rallilupaukseksi, sillä varsin nopeasti hän pääsi sinuiksi suomalaiseen soraränniin. Daniel yhdessä kartanlukijansa Marc Martinin kanssa nähdään lauantaina viivalla numerolla 17, joskaan hän ei aio voitosta lähteä ajamaan vaan tarkoituksena on saada kokemusta Suomen vaativista olosuhteista.
Teksti ja kuva: Jani Kekoni / Plopcrew Productions
Lisätietoja: www.saxspeed.fi