Rallin SM-sarjan SM1-luokan pistejohdossa Rovaniemellä ajettujen kahden ensimmäisen SM-osakilpailun jälkeen ajava Mitsubishin Kosti Katajamäki hakee tulevana lauantaina Mikkelistä ehjää ja nopeaa ajosuoritusta. Rovaniemellä Katajamäki ajoi sijat kolme ja kaksi, joten Mikkelistä alajärveläinen lähtee ajamaan kauden avausvoittoa.
– Ajoimme viime lauantaina päivän testit ja saimme autoamme taas nopeammaksi. Vaikka johdan SM-sarjaan niin en ole ollut vauhtiimme täysin tyytyväinen. Rovaniemen jälkeen reagoimme asiaan, tiimimme teki kisojen välissä kovasti töitä ja pääsimme testeissä taas uusia askelia eteenpäin.
– Sekuntiotteluksi SM1-luokan voittotaistelu taas menee, mutta uskon, että Mikkelissä vauhtimme riittää kärkitaisteluun. Löysimme testeissä lisävauhtia mm. moottorin pienillä säätömuutoksilla. Auton parantunut suorituskyky on tosin aina monien asioiden summa. Uskon, että olemme nyt oikealla polulla. Puhdas ajo ja SM-pisteet kotiin, siinä se viikonlopun tavoite, Katajamäki linjasi.
Salo uusilla säädöillä Mikkeliin
Rovaniemen SM-avauksesta voiton ja yhdeksännen sijan ajanut Juha Salo lienee menestynein kuljettaja 2000- luvun SM-sarjassa. Mikkelissä karkkilalainen tähtää ensisijaisesti vain voittoon. Ennen viikonlopun rallia piste-eroa sarjaa johtavaan tiimikaveri Katajamäkeen on viisi pistettä.
Salo ajoi Mitsubishillaan omat viimeistelytestinsä tiistaina ja kaikki on kunnossa tulevaa varten.
– Autoni säädöt on tänä vuonna Asko Kososen käsialaa ja se on kaikin puolin todella hyvällä tolalla. Tiistaina ajoin 40 km testiä ja kaikki pelasi moitteettomasti. Loppuviikosta huoltoryhmä tekee vielä rutiinitarkastukset, jonka jälkeen lähtövalo Mikkelissä saa minun puolestani vaihtua vihreäksi. Kaikki on valmista.
– Mikkelissä on perinteisesti hienot tiet ja kun luntakin reitin varrella varmasti riittää niin mikäpä sen mukavampaa on kuin nautiskella ratin takana talvisista ajo-olosuhteista. Tiukka kisa on tulossa, ja jos aikoo voittaa niin sen eteen pitää tosissaan ajaa kilpaa, Salo muistuttaa.
Teksti: Pekka Koski