– Ongelmaton kilpailu. Kaikki toimi loistavasti. Tiet olivat todella vaikeita ja irtosoran takia liukkaita, mutta ajorytmi oli helppo pitää, kun autoon, nuottiin ja renkaisiin pystyi luottamaan sataprosenttisesti. Erittäin hieno voitto ja virheettömällä suorituksella, Katajamäki iloitsi.
– Alussa ajoimme Sohlbergin kanssa kovaa sekuntitaistelua, mutta kun hänelle tuli vähän ongelmia, pystyin hieman rauhoittamaan tilannetta ja katselemaan muiden aikoja. Erot kasvoivat yllättävän suureksi, mutta arvelinkin jo nuotitusvaiheen jälkeen, että tiet ovat nyt sellaisia, että eroja voi tulla.
Sarjan yhteispisteissä Marcus Grönholmin suojatti nousi jo toiseksi. Juuso Pykälistö johtaa Katajamäkeä enää kolmen pisteen erolla. Seuraavan kerran SM-pisteistä ajetaan syyskuussa Uudessakaupungissa. Katajamäen seuraava haaste on kuitenkin Suomen MM-ralli, joka on junioreiden MM-osakilpailu. MM-sarjaa Katajamäki kaasuttelee Suzukilla.
– SM-sarjassa mennään suunnitelman mukaan. Vauhti kasvaa joka osakilpailussa. SM-kulta on tavoitteena. MM-sarjassa sensijaan on ollut vähän ongelmia. Teknisiä pulmia on ollut liikaa. Ajamme ennen Suomen osakilpailua kunnon testit, ja viritämme auton suomalaisille teille sopivaksi. Kyllä tavoitteena on ajaa MM-osakilpailun voitosta, Katajamäki suunnitteli.
Teksti: Miiro Koivula
Kuva: Marko Mäkinen