18-vuotias Konsta Saarinen ja kokenut kartanlukija Joni Mäkelä aloittivat Lahden osakilpailun vauhtia tunnustellen, ja kahden ekan pätkän jälkeen Mitsubishi-kaksikko oli SM5-luokassa neljäntenä.
– Aloitus ei ollut mitenkään huono, mutta kilpakumppanit onnistuivat alussa paremmin. Edellisessä kilpailussani, Nelivetomies, ei ajettu näin kovaa, joten nyt täytyy kiristää tahtia, Saarinen kertoi huollossa.
PR-Racingia edustava orivesiläinen oli vielä kilpailun puolivälissä 17 sekuntia kärkeä perässä, mutta viisi viimeistä erikoiskoetta kulkivat
mallikkaasti: tuloksena kolme pohja-aikaa ja kaksi toiseksi nopeinta aikaa.
Viimeisen EK:n maalissa Saarinen ja Mäkelä saivat kuulla, että reilu pohja-aika nosti heidät kolmannelta sijalta voittajaksi. Ja millä tavalla voitto irtosi, siinä on palanen rallihistoriaa!
Saarinen ja viime vuoden mestari Ville Hautamäki päätyivät tuloksissa tasa-aikaan, joka vastaava tilanne on SM-sarjassa nähty viimeksi yhdeksän vuotta sitten.
– Olipa hieno päätös rallille, kun eka SM-voitto saatiin plakkariin.
Tämän tiukemmalle ei enää voi mennä. Sääntöjen mukaan ykköspätkän tulos ratkaisee, jos päädytään tasa-aikaan. Olimme ykkösellä 0,3 sekuntia Villeä nopeampia, Konsta laski.
Voittopisteiden ansiosta Konsta Saariselle varmistui jo jonkin värinen SM-mitali ennen viimeistä kisaa, jossa kolmella kuskilla on vielä mahdollisuus SM-titteliin.
Saarisen ja Hautamäen edustama Co-Motorsport johtaa tiimien välistä SM-sarjaa kahdeksalla pisteellä. SM-sarjan päätöskilpailu koittaa Kokkolassa 30.9-1.10.
Pistetilanne 6/7 osakilpailua, Top5:
1. Ville Hautamäki 117
2. Konsta Saarinen 101
3. Arttu Lähdeniemi 95
4. Pekka Keski-Korsu 56
5. Miikka Vuokila 28
Teksti Jarno Saari, kuva Taneli Niinimäki.