Viime vuoden luokkavoittoa Englannin Pirelli Rallissa puolustamaan lähtenyt Jukka Korhonen ei ollut täysin tyytyväinen kaksipäiväiseen kilpailuun, josta tuloksena nilsiäläiselle lohkesi R2-luokan toinen sija ja kokonaiskisan kuudes sija.
R2-luokan ykköspalkinnon vei nimiinsä walesilainen Elfyn Evans, joka karkasi muilta avauspäivän iltana ajetuilla erikoiskokeilla.
Korhonen ja hänen edustamansa Pirelli Teg Sport -tiimi tekivät riskivalinnan Skoda Fabian säätöjen osalta, joita ei oltu kokeiltu ollenkaan kilpailuolosuhteissa.
– Muutimme auton korkeutta ja käytimme pehmeämpää jousitusta. Se valinta meni pahasti pieleen. En pystynyt ajamaan omalla tasollani, Jukka Korhonen selvitti.
– Toiseen päivään pääsin starttaamaan tutuilla säädöillä ja pätkäajat olivat kärkitasolla. Rallin puolivälissä ja lopussa saavutinkin luokan kärkeä, mutta alussa tuli annettua liikaa etumatkaa.
Kilpailun päätteeksi saatiin todeta, että Evans oli ollut 12 erikoiskokeen reitillä 7,9 sekuntia Korhosta ja 18,8 sekuntia luokassa kolmanneksi sijoittunutta Jussi Kumpumäkeä nopeampi.
– Toisen päivän vauhti olisi riittänyt tavoitteeseen eli luokkavoittoon. Nyt jouduttiin kärsimään siitä, että ei päästy testaamaan kilpuria lainkaan edellisen osakilpailun jälkeen, Korhonen summasi.
Britannian mestaruussarjan seuraava osakilpailu koittaa kesäkuun alussa Skotlannissa, jolloin siirrytään asfalttipinnalle.