43-vuotias Loeb, joka vei nimiinsä maailmanmestaruudet vuosina 2004-2012 tulee ajamaan Meksikon, Korsikan ja Espanjan MM-osakilpailut. Hän paikkaa Craig Breenia Citroën Total Abu Dhabi -tiimissä. Breen puolestaan tulee ajamaan loput kymmenen osakilpailua, kun taas Kris Meeke osallistuu kaikkiin 13 ralliin. Loebin kartanlukijana nähdään tuttuun tapaan Daniel Elena.
– Tunne, jonka rallista saa on yksi jännittävimmistä, mitä olen koskaan kokenut ja olin innoissani mahdollisuudesta päästä kisaamaan uudella WRC-autolla. On hienoa päästä ajamaan tiimissä, jossa menestyin niin hyvin, Loeb toteaa.
Loeb saavutti uransa aikana 78 MM-osakilpailuvoittoa ennen kuin jätti sarjan vuonna 2012. Viime vuodet hän on kisannut rallicrossin MM-sarjassa.
Teksti: WRC Tiedotus / Moottoriurheilu.tv