Tapion Mitsu selvitti viime vuodesta hieman uusitun radan vielä 95 sadasosasekuntia Jarinkin nopeampaa kiireisemmin. Kun Lauronen kellotti vajaan kolmikilometrisen aikaan 2.42,20, Liikkasen vastaava oli 2.43,15 ja Hallian 2.46,40. Nuorten puolella nopein oli Myrskylän Andreas Amberg, 2.55,93, naisissa Kuopion Katariina Söderlund 3.03,30 ja historiallisissa Anjalankosken Sverre Norrgård 3.12,79.
Menestymiseen erinomaista pelisilmää ja autonkäsittelytaitoa vaativa rata oli jälleen ystävällinen kilpailijoille. Vaikka kymmenkunnan kisaajan jompi kumpi kierros päättyi penkkaan, vauriot olivat lähinnä henkisiä.
Rantasalmella oli tällä kertaa lopullisessa lähtöluettelossa reilut 60 kisaajaa. Kilpailunjohtaja Esa Hakulinen haluaa alaisineen kiittää kaikkia ajajia ja näiden huoltojoukkoja reilusta ja mukavasta päivästä. Kun kilpailun ensimmäisestä startista oli kulunut kolme tuntia, koteja kohti lähteneen kilpailijakaravaanin jäljiltä varikko jäi puhtaana odottamaan seuraavia tapahtumia. Rantasalmen moottoriradalla vietetään näillä lumilla vielä mm. kaikille ajopeleille – turvallisuutta korostaen – ja ikäluokille suunnattua vauhtipäivää sekä ek-harjoitusta.