Divisioona 1-luokan SM-pistekärkeä pitää Valkealan Urheiluautoilijoiden Atro Määttä. Hänellä on nyt taskussa kaksi osakilpailuvoittoa ja vauhti näyttää paranevan kauden loppua kohden. Ford Focus WRC:tä piiskaava kuski hakee kauden kolmatta peräkkäistä voittoaan.
-Voitto ei varmasti tule helpolla. Kaikki muutkin ovat valmistautuneet kisaan hyvin. SM-kultakaan ei ole vielä mielessä, koska kisoja on vielä kaksi jäljellä, lataa Määttä.
Harri Arola on SM-pisteissä toisena, mutta hänen ja Määtän ero on vain vaivainen yksi piste. Kolmatta paikkaa pitää Skoda Fabialla ajava Janne Kanerva.
Pohjanmaanmies SM-johdossa SRC:ssä
Ford Escortilla ajava Mika Vaaranmaa otti omassa kotikisassaan Kauhajoella näytösluotoisen voiton. SM-pistetilanne on myös SRC:ssä äärimmäisen mielenkiintoinen, sillä kolmen pisteen päässä Vaaranmaasta vaanii Jari Kokko, joka on viime vuoden puolustava SM-voittaja.
– Tuttuja ei ole yhtä paljon penkalla kuin Kauhajoella. Toivotaan kuitenkin että olisi mukava vastaanotto, nauraa Vaaranmaa.
Jalasjärven Moottorikerhoa edustava Vaaramaa on jo ehtinyt käydä testaamassa uudistetun Ylämyllyn radan. – Tykkään uudesta radasta. Uudet asfalttiosuudet ovat parantaneet rataa huomattavasti, kertoo Mika.
Autokrossissa peli vielä auki
Toyota MR2:sta ohjastava Janne Taskila ajoi edellisen osakilpailun voittoon, mutta SM-pistekärkeä pitää Jarno Kukkola. Hän on yhden pisteen edelle Taskilaa. Joensuun osakilpailuun on ilmoittautunut huikeat 51 kilpailijaa Autokrossi luokkaan.
Kilpailun aikataulu (Ohjeellinen)
Lauantai
07:30 – 09:00 Ilmoittautuminen ja katsastus
09:00 – 10:10 Vapaat harjoitukset 2
Alkuerät
11.00 – 15.00
15:00 – 15:30 Tauko
Finaalit
15.30 – 16.45
17:00 Palkintojen jako
SRC-Sarjan viimeinen osakilpailu ajetaan Hyvinkäällä 22. elokuuta.
Teksti: Anette Latva-Piikkilä